هاست پایتون چیست

هاست پایتون چیست؟ [راهنمای جامع به زبان ساده]

خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1401/07/15

در میان تمام سرویس‌های هاستی که وجود دارد، احتمالاً نام هاست‌های لینوکسی و ویندوزی را زیاد شنیده‌اید. هر کدام از این هاست‌ها، برای برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی مناسب هستند. مثلاً سایت‌های وردپرسی، به دلیل این‌که با استفاده از PHP طراحی شده‌اند، برای میزبانی آن‌ها از هاست‌های لینوکسی استفاده می‌شود. اما برای زبان برنامه‌نویسی پایتون (Python) چطور؟ برای پایتون نیز، هاست پایتون درنظر گرفته شده تا کسانی‌که از این زبان برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند، بتوانند بهترین عملکرد را تجربه کنند.

هاست مخصوص پایتون، با بهینه‌سازی عملکرد بخش‌های مختلف، تجربه‌ی خوبی را برای کاربر ایجاد می‌کند. با توجه به این‌که زبان برنامه‌نویسی پایتون، در چندسال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده، هاست پایتون (Python) نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. ما در این مقاله، به‌طور کامل به این موضوع می‌پردازیم که هاست پایتون چیست و چه مزایایی نسبت به دیگر هاست‌ها دارد و برای خرید هاست پایتون از کجا اقدام کنیم.

در این آموزش به‌طور مختصر این موضوع‌ها را بررسی می‌کنیم:

• پایتون چیست؟

• هاست پایتون چیست؟

• مزیت‌های استفاده از هاست اشتراکی پایتون چیست؟

• برای خرید هاست پایتون از کجا اقدام کنیم؟

پایتون (Python) چیست؟

پایتون چیست

پایتون یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی است که در چندسال اخیر، محبوبیت زیادی کسب کرده و توانسته جزء زبان‌های پرکاربرد شود. عمده‌ی استفاده از زبان پایتون، برای تحلیل داده است، اما با این حال، کاربردهای بیشتری هم دارد که در قسمت بعد، توضیح می‌دهم. گرچه پایتون در کنار PHP جزء زبان‌های پرکاربرد در توسعه‌ی وب محسوب می‌شود، اما در کنار این‌ها، از پایتون برای توسعه‌ی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها و همچنین برنامه‌نویسی هم استفاده می‌شود.

کاربردهای پایتون چیست؟

گرچه عمده‌ی صحبت ما در این مقاله، در مورد استفاده از هاست پایتون برای طراحان وب‌سایت بر پایه‌ی زبان برنامه‌نویسی پایتون است، اما در کنار این‌ها، پایتون کاربردهای بیشتری دارد که در اینجا، چندمورد را می‌آورم:

• اسکریپت‌نویسی

• تحلیل داده‌ها

• توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها

• طراحی وب‌سایت

هاست پایتون چیست؟

هاست پایتون چیست

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، برای هر زبان برنامه‌نویسی، از هاست مخصوص به خود استفاده می‌شود. مثلاً برای وردپرس که با PHP ساخته شده، از هاست‌های لینوکسی استفاده می‌شود یا برای وب‌سایت‌هایی که با ASP.Net طراحی می‌شوند، از هاست‌های ویندوزی استفاده می‌شود. اما هاست پایتون، در واقع یک هاست اشتراکی پایتون است که جزء هاست‌های لینوکسی محسوب می‌شود. نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که در هاست‌های لینوکسیِ معمولی، منابع طوری تنظیم شده‌اند که برای وب‌سایت‌هایی که با استفاده از پایتون طراحی شده‌اند، چندان مناسب نیستند.

در هاست‌های اشتراکیِ معمولی، بحث امنیت و بهینه‌سازی منابع سرور مطرح است. به‌همین دلیل، برای وب‌سایت‌هایی که بر پایه‌ی پایتون طراحی شده‌اند، هاست‌های پایتون درنظر گرفته شده است تا مشکلاتی مانند امنیت پایین و … برای کاربران پیش نیاید. در هاست مخصوص پایتون، از سخت‌افزارهای بهتری استفاده می‌شود که یکی از بارزترین نتایج آن، سرعت بالای این هاست‌ها بوده است. البته اگرچه هاست پایتون نیز یک نوع هاست اشتراکی است، اما عمده‌ی تفاوت آن، در استفاده از سخت‌افزارها و بحث بهینه‌سازی‌ست.

مثلاً اگر شما یک هاست مخصوص وردپرس را تهیه کنید، مشخصاً این هاست برای وردپرس تهیه شده است. چرا که با توجه به تعداد افزونه‌های موردنیاز در وب‌سایت‌های ساخته شده با وردپرس، باید منابع سرور برای آن‌ها بهینه شود. در مورد هاست های اشتراکی پایتون هم این قضیه صادق است. استفاده از هاست های پایتون، برای کاربرانی که وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های خود را براساس این زبان برنامه‌نویسی محبوب طراحی می‌کنند، بی‌شک بهترین گزینه است.

چرا باید از هاست پایتون استفاده کنیم؟

کاربرد هاست پایتون بیش‌تر برای کاربرانی است که می‌خواهند این زبان برنامه‌نویسی را برای کارهای مختلفی استفاده کنند. با توجه به ویژگی‌هایی که پایتون دارد، استفاده از هاست مخصوص پایتون بهترین گزینه است. چرا که راه‌اندازی و نصب پایتون بر روی دیگر سرویس‌های هاست، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

مزایای هاست پایتون چیست؟

مزایای هاست پایتون چیست

در این قسمت، مزیت‌های استفاده از هاست مخصوص Python را به‌طور خلاصه بررسی می‌کنیم:

• ترافیک بالا: بحث ترافیک و ورودی در وب‌سایت‌ها بسیار مهم است. برای همین اگر وب‌سایتی داشته باشید که با پایتون راه‌اندازی شده، با استفاده از هاست مخصوص پایتون خیال‌تان از بابت ترافیک بالا راحت خواهد بود. چرا که در این مورد، خیلی خوب عمل می‌کند و مشکلی برای میزبانی چندهزارنفر در یک زمان ندارد.

• امنیت و سرعت بالا: در مورد امنیت هم که صحبت کردیم. مهم است که امنیت وب‌سایت شما در حد مطلوبی باشد تا اطلاعات کاربران‌تان به خطر نیفتد. همچنین هاست‌های پایتون، معمولاً از سرعت بسیار خوبی برخوردارند.

• دسترسی به SSH: در هاست پایتون، می‌توانید به SSH دسترسی داشته باشید که این مورد اهمیت زیادی برای استفاده‌کنندگان دارد.

تفاوت هاست پایتون و سرور مجازی و اختصاصی چیست؟

در ابتدا باید گفت که هاست پایتون با سرور مجازی و اختصاصی تفاوت دارد. در پلن‌های مربوط به سرور اختصاصی، شما می‌توانید بر منابع سرور نظارت داشته باشید و آن‌ها را مدیریت کنید. اما نکته‌ی مهم این است که برای کار با سرور، نیاز به دانش تخصصی در این زمینه وجود دارد. در سرور اختصاصی و یا مجازی، شما باید تمامی نرم‌افزارها به همراه سیستم عامل را خودتان نصب کنید که این‌کار، معمولاً نیازمند تخصص بالا در این زمینه است و همچنین نیاز به زمان دارد.

اما زمانی‌که شما هاست اشتراکی پایتون را خریداری می‌کنید، تمامی این موارد از پیش آماده شده است و برای همین، در زمان‌تان خیلی صرفه‌جویی می‌شود. علاوه بر این‌ها، بحث هزینه هم مطرح است. هزینه‌ی تهیه سرور مجازی یا اختصاصی، نسبت به هاست اشتراکی Python بسیار بالاتر است. به همین دلیل، می‌توان با تهیه هاست‌های اشتراکی پایتون در هزینه نیز صرفه‌جویی کرد.

از کجا هاست پایتون بخریم؟

هاست پایتون

طبیعتاً هاستینگ‌های زیادی هاست پایتون را ارائه می‌دهند، اما خیلی مهم است که شما از چه سایتی هاست پایتون می‌خرید. هنگام خرید هاست، باید به نکات مختلفی توجه کنید؛ مانند پشتیبانی مناسب، اعتبار هاست، کیفیت عالی، امنیت و … . به همین دلیل، ما خرید هاست مخصوص پایتون از ایران سرور را پیشنهاد می‌کنیم که با توجه به بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم، بهترین گزینه است. همچنین برای خرید هاست پایتون، می‌توانید مقاله بهترین هاست پایتون را ببینید و سپس برای خرید تصمیم بگیرید.

جمع بندی نهایی

در مورد پایتون و هاست پایتون به اندازه کافی توضیح دادیم. اگر شما از زبان پایتون برای طراحی وب‌سایت، توسعه اپلیکیشن یا هرچیز دیگری استفاده می‌کنید، بهتر است که از هاست مخصوص پایتون استفاده کنید. چراکه با توجه به توضیحات ارائه شده، استفاده از هاست‌های لینوکسِ معمولی، مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد داشت. در مورد مزیت‌های استفاده از هاست های پایتون هم به اندازه کافی در بالا توضیح داده شد.

 هاست ووکامرس چیست؟

 هاست وردپرس چیست؟

 هاست ویندوز چیست؟

 هاست لینوکس چیست؟

 هاست دانلود چیست؟

 هاست اشتراکی چیست؟

نویسنده: مرتضی زارعی از دی‌ام بام

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *