قوانین سئو محتوا

قوانین سئو در تولید محتوا ؛ 5 اصل مهم در سئو محتوا

خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1403/03/27

محتوای سئو شده، محتوایی باکیفیت است که به پرسش‌های کاربران با هدف کسب رتبه بالا در صفحه اول نتایج پاسخ می‌دهد. هرروزه میلیون‌ها نفر برای گرفتن پاسخ پرسش‌های اساسی‌شان به موتورهای جستجو رو می‌آورند (پرسش‌هایی که برند شما ممکن است به‌طور منحصربه‌فردی قادر به پاسخگویی به آن‌ها باشد).

یک استراتژی سئو باید شامل نگارش محتوایی باشد که بتواند به پرسش مخاطبان هدف شما در گوگل پاسخ دهد و ترافیک ارگانیک را به سمت وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی شما بکشد. با انتشار مقالات یا بلاگ پست‌هایی که از قوانین سئو در تولید محتوا تبعیت می‌کنند، می‌توانید به این اهداف دست یابید.

در ادامه اصول سئو برای نوشتن محتوا را با هم بررسی می‌کنیم.

محتوای سئو شده چیست؟

نوشتن محتوا بر اساس قوانین سئو، به معنای تولید محتوایی باکیفیت است که با سرچ اینتنت کاربر هم‌راستا باشد؛ به بیان دیگر محتوای سئوشده باید قادر باشد پاسخی که یک کاربر با جستجو در گوگل به‌دنبال آن است به او بدهد. هدف این عملکرد، نمایش محتوای شما در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو است.

برای مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی دارید و محصولات غذایی حیوانات خانگی می‌فروشید، برای تولید یک محتوای سئو شده می‌توانید پست بلاگی درمورد بهترین غذا برای انواع نژادها و رنج‌های سنی سگ‌ها و گربه‌ها بنویسید؛ با انجام این‌کار محتوا را برای کاربرانی فراهم خواهید کرد که به دنبال پاسخ به پرسش‌هایی در این زمینه در گوگل بودند.

اگر محتوا مناسب باشد، کاربر به آن بعد از جستجو دسترسی پیدا می‌کند و شما شانس ساخت اعتماد و آگاهی‌رسانی را پیدا خواهید کرد.

۵ قانون سئو در هنگام تولید محتوا

 • تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید
 • محتوایی باکیفیت، منحصربه‌فرد و مرتبط تولید کنید
 • از تگ هدر، متا دیسکریپشن و alt استفاده کنید
 • از لینک‌های داخلی و خارجی بهره ببرید
 • در جهت کسب جایگاه صفر گوگل تلاش کنید

سئو محتوا یک روش ماهرانه در مارکتینگ است. متخصصین سئو همواره درحال تلاش برای رساندن محتوا به دست مخاطب هدف با فراهم‌ کردن متنی جذاب، سرگرم‌کنند و مفید هستند. وقتی استراتژی سئوی محتوا را اجرایی می‌کنید، تمرکزتان را روی این پنج نکته مهم قرار دهید:

۱. تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید

تحقیق کلمات کلیدی پروسه بررسی کلمات مرتبط با مقدار سرچ بالا و مرتبط ‌با حوزه فعالیت شما است. برای انتخاب کلمه کلیدی هدف رویکردهایی وجود دارد؛ یک عبارت کوتاه که سرچ بالایی دارد (برای نمونه «کفش مخصوص دویدن») می‌تواند نقطه شروع مناسبی باشد؛ اما کلمات کلیدی کوتاه در محتوای سایت‌های بسیاری استفاده شده‌اند و پیشی‌گرفتن از رقبایتان با بهره‌گیری از این کلیدواژه‌ها کاری دشوار است.

یک روش موثرتر، استفاده از کلمات کلیدی طولانی است که ترافیک جستجوی زیادی ندارند؛ مانند «بهترین کفش‌های مخصوص دویدن برای سایز پای بزرگ» یا «چگونه کفش مخصوص دویدن انتخاب کنیم». با استفاده از این عبارات طولانی یا کیوردهای لانگ تیل، وقتی کاربران برای این عبارات جستجویی انجام می‌دهند، شانس بالاتری برای پدیدارشدن در نتایج جستجو پیدا خواهید کرد.

۲. محتوایی باکیفیت، منحصربه‌فرد و مرتبط تولید کنید

محتوای سئوشده زمانی تاثیرگذارتر می‌شود که به‌طور صحیحی با استفاده از جملاتی واضح، متقاعدکننده و اطلاعاتی درست آگاهی‌رسانی کند.

نویسندگان تازه‌کار ممکن است به دام یکی از اشتباهات متداول بیفتند؛ آن‌ها ممکن است از یک کلمه کلیدی بیش‌ازحد استفاده کنند و به‌اصطلاح keyword stuffing انجام دهند. بااینکه هدف شما اضافه‌ کردن کلمات کلیدی مرتبط تاحدممکن است، اما باید از این کلمه‌کلیدی‌ها به‌صورت طبیعی در متن استفاده کنید تا محتوا کیفیت خود را از دست ندهد.

قوانین سئو در تولید محتوا موجب افزایش ترافیک سایت می‌شود.

۳. از تگ هدر، متا دیسکریپشن و تگ alt استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین نکات برای نوشتن محتوای سئو شده، توجه به ساختار آن است؛ استفاده از یک فرمت مناسب برای مقاله، به کسب رتبه بالا در صفحات نتایج موتورهای جستجو کمک می‌کند. هنگام درج محتوا در سایت، از موارد زیر استفاده کنید:

متا دیسکریپشن:

متا دیسکریپشن متنی است که در زیر عنوان در صفحه نتایج جستجو (Serp) ظاهر می‌شود. اگر یک متا دیسکریپشن برای صفحه خود ننویسید، گوگل خودش متنی را از درون محتوای شما انتخاب می‌کند و در صفحه نتایج، زیر عنوان قرار می‌دهد. متا دیسکریپشن را بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر نگه دارید تا متن به‌طور ناقص نمایش داده نشود.

تگ تایتل:

تگ تایتل، عنوان یک صفحه وب است که در نتایج موتورهای جستجو نمایان می‌شود. تگ عنوان معمولا شامل کلمه کلیدی اصلی است. گوگل عرض نمایش تگ‌های عنوان در صفحات نتایج موتور جستجو را به حدود ۶۰۰ پیکسل محدود می‌کند؛ برای اطمینان از اینکه تایتل تگ شما به صورت کامل در نتایج جستجو نمایش داده شود، توصیه می‌شود که آن را زیر ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر نگه دارید.

تگ H:

تگ‌های هدر (h2، h3 و …) هدینگ‌هایی هستند که بخش‌های مختلف یک مقاله یا پست بلاگ را از هم جدا می‌کنند. هدینگ‌ها ممکن است توسط موتورهای جستجو شناسایی شوند، بنابراین باید شامل کلمات کلیدی هدف باشند.

4. از لینک‌های داخلی و خارجی بهره ببرید

چک لیست سئومحتوای شما باید شامل لینک‌سازی داخلی و خارجی صفحات مختلف وب‌سایتتان نیز باشد. موتور جستجوی گوگل صفحات وبی را که منابع خارجی به آن‌ها لینک می‌دهند ترجیح می‌دهد؛ زیرا این امر نشان‌دهنده این است که افرادی صفحه موردنظر را برای ارجاع، ارزشمند تشخیص داده‌اند.

هر چه سایت شما به منبع ارزشمندتری تبدیل شود، شانس بیشتری برای کسب لینک‌های خارجی خواهید داشت. شما همچنین با دادن لینک‌های داخلی به دیگر صفحات وب‌سایت خودتان قادر به افزایش قدرت محتوایتان خواهد بود؛ این روش زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که متنی که لینک می‌دهید با موضوع و محتوای صفحه مقصد مطابقت داشته باشد.

5. در جهت کسب جایگاه صفر گوگل تلاش کنید

فیچر اسنیپت (featured snippets) بخشی از محتوای یک سایت در قالب یک متن کوتاه است که در بالاترین جایگاه صفحه نتایج گوگل قبل از نشان‌دادن نتایج جستجو قرار می‌گیرد و اصطلاحا به آن جایگاه صفر گوگل می‌گویند. این قطعه برجسته شامل جملات کوتاهی است که مستقیما از درون محتوای یک مقاله بیرون کشیده شده‌اند و دقیقا در زیر متن، لینکی به آن مقاله داده شده است.

یکی از بهترین راه‌ها برای کسب این قطعه، اضافه‌ کردن هدینگ (استفاده از فرمت h2) برای پرسش‌های چیستی مانند «سئو محتوا چیست؟» و پاسخ به آن پرسش‌ها در قالب دو یا سه جمله مربوط‌به‌موضوع است؛ به‌طور نمونه، «سئو محتوا به معنای رعایت اصول سئو در محتوای سایت در جهت بهینه‌سازی و بهبود رتبه‌ی صفحه در نتایج گوگل است.». با استفاده درست از کلمات کلیدی هدف و انتیتی‌های مرتبط، می‌توانید در صفحه نتایج گوگل، یک زیرو پوزیشن کسب کنید.

تاثیر سئو محتوا بر کسب جایگاه صفر گوگل

پرسش‌های متداول درباره سئو محتوا

نقش کلمات کلیدی در نوشتن محتوا برای سئو چیست؟

استفاده مناسب از کلمات کلیدی به گوگل کمک می‌کند تا موضوع مقاله شما را درک کند و بتواند آن را در نتایج جستجو نمایش دهد. موتور جستجو بر اساس نوع کلمات و عباراتی که کاربران جستجو می‌کنند، محتوا را به آن‌ها ارائه می‌دهد. اگر کلمات کلیدی شما به جستجوی کاربران نزدیک باشد، احتمالا مقاله شما اطلاعات مورد نیاز آن‌ها را فراهم می‌کند.

چگونه می‌توانم مطمئن شوم که محتوای من بر اساس قوانین سئو است؟

قوانین سئو در تولید محتوا شامل کلمات کلیدی مرتبط، تگ‌های عنوان قوی، تگ‌های هدر و متا دیسکریپشن است. محتوای خوانا نیاز به ساختار جملات محکم، سازماندهی دقیق و درک کامل موضوع مورد نظر دارد.

این فرایند معمولا با تحقیقات گسترده‌ای مانند بررسی محتوای منتشر شده توسط رقبا، آغاز می‌شود. ترسیم ساختار اصولی محتواهای وبلاگ‌ و استفاده از هدینگ مناسب به هر بخش نیز می‌تواند قابلیت‌ دیده‌ شدن سایتتان در موتورهای جستجو را افزایش دهد.

اشتراک گذاری

1 یک نظر

 1. رضا یوسفی پاسخ

  سلام
  مقاله شما در مورد قوانین سئو در تولید محتوا بسیار جامع و کاربردی بود. به خصوص بخش‌هایی که به تحقیق کلمات کلیدی ومحتوایی باکیفیت، منحصربه‌فرد اشاره کرده بودید، بسیار مفید بود. همچنین، نکاتی که درباره ایجاد لینک‌های داخلی و خارجی ارائه دادید، برای هر تولیدکننده محتوا بسیار ضروری و حیاتی است.
  در کل، مطالب شما به خوبی توانست اهمیت سئو در تولید محتوا را بیان کند و مطمئناً به بهبود رتبه‌بندی سایت‌ها کمک خواهد کرد.
  با تشکر ازمدیر های کانتنت برای به اشتراک گذاشتن این اطلاعات ارزشمند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *