فاکتورهای سئو

200 فاکتور مهم سئو | فاکتورهای سئو در سال 2020

خواندن این مطلب 31 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1400/01/07

در این مقاله قصد دارم لیست کاملی از فاکتورهای سئو که توسط سایت backlinko نوشته شده است را بازگو کنم. بعضی از این فاکتورها تأیید شده‌اند و بعضی‌ها هم بحث برانگیزند.

اگر می‌خواهید رتبه سایتتان را در گوگل بهبود ببخشید، پیشنهاد می کنم تا انتهای مقاله را بخوانید.

مطلب مرتبط: سئو چیست

فاکتورهای سئو مربوط به دامنه

فاکتورهای سئو مربوط به دامنه

1. قدمت دامنه

مت کاتز در این باره می‌گوید:

تفاوت دامنه‌ای که شش ماه از زمان ثبت آن می‌گذرد با دامنه‌ای که یکساله است چندان زیاد نیست.

به عبارت دیگر، گوگل به سن دامنه اهمیت می‌دهد، اما میزان اهمیتش خیلی زیاد نیست.

مقاله پیشنهادی: بهترین سایت خرید دامنه

2. وجود کلمات کلیدی در دامنه

استفاده از کلمات کلیدی در دامنه شاید تأثیرش زیاد نباشد اما همچنان به عنوان یک سیگنال مرتبط برای گوگل عمل می‌کند. مهم تر از همه این است که موتورهای جستجو، کلمات کلیدی که در نام دامنه وجود دارند را به صورت برجسته نمایش می‌دهند.

در همین راستا بخوانید: آیا نام دامنه بر سئو سایت تاثیر گذار است؟

3. اولین کلمه کلیدی در دامنه

دامنه‌های که با کلمه کلیدی اصلی شروع می‌شوند، نسبت به دامنه‌هایی که هیچ کلمه کلیدی در خود ندارند مسلمآ یک سرو گردن بالاتر هستند.

4. مدت زمان ثبت دامنه

یکی از کارشناسان گوگل بیان می‌کند:

 دامنه‌های با ارزش اغلب برای چندین سال مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیکه دامنه‌های کم ارزش به‌ندرت بیش‌تر از یکسال استفاده می‌شوند. بنابراین گوگل تاریخ انقضای یک دامنه را به عنوان یک فاکتور مهم در ارزش و اعتبار سایت در نظر می‌گیرد.

5. کلمات کلیدی در نام زیر دامنه

بر اساس تحقیقات وب‌سایت MOZ کلمات کلیدی موجود در نام ساب دامین (زیر دامنه) هم می‌تواند در سئو سایت تأثیر داشته باشد.

6. تاریخچه دامنه

گاهی گوگل سابقۀ تاریخی سایت‌هایی که قبلاً مالک دیگری داشته را دوباره تنظیم می‌کند. این امر موجب می‌شود لینک‌هایی که به دامنه ارجاع داده شده از بین برود. در موارد خاص هم ممکن است جریمه و پنالتی گوگل از مالک قبلی به شخص جدید منتقل شود.

7. Emd یا دامنه یکسان با کلمه کلیدی

EMD یا Exact Match Domain (دامنه دقیقاً یکسان) به این معنی است که دامنۀ یک سایت دقیقاً همان کلمۀ کلیدی هدف باشد؛ مثلاً Seo.com

یکسان بودن نام دامنه با کلمه کلیدی به گوگل کمک می‌کند که بتواند حوزه کاری شما را خیلی بهتر تشخیص دهد. البته اگر سایت شما باکیفیت باشد EMD یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود؛ خیلی از سایت‌های ضعیف، این مورد کمکشان نمی‌کند.

مت کاتز در سال 2012 در این‌باره گفت:

تغییراتی که در الگوریتم‌های گوگل اتفاق افتاده، سایت‌های بی‌کیفیتی که از دامنه کاملاً یکسان استفاده می‌کنند را کمتر در نتایج گوگل نمایش می‌دهند.

8. خصوصی یا عمومی بودن اطلاعات دامنه

وقتی شما یک دامنه برای خود ثبت می‌کنید، اطلاعات شما به عنوان صاحب دامنه در سایت WhoIs ثبت می‌شود. شما می‌توانید این اطلاعات را در حالت مخفی یا خصوصی (private) قرار دهید یا در حالت عمومی (public) باشد که همه بتوانند آن را ببینند؛ اما خصوصی کردن اطلاعات برای گوگل کمی غیرطبیعی به نظر می‌رسد و فکر می‌کند شما دارید چیزی را مخفی می‌کنید.

مت کاتز در این باره می‌گوید:

زمانی که اطلاعات WhoIs  آنها را بررسی کردم، همه آنها دارای سرویس محافظت خصوصی بودند. این پرایوت کردن اکانت WhoIs به خودی خود چیز بدی نیست. اما زمانی که چند فاکتور این‌جوری کنار هم قرار بگیرند، ممکن است غیر عادی به نظر برسد.

9. جریمه شدن مالک دامنه

اگر گوگل فرد خاصی را به عنوان یک اسپمر شناسایی کند، بقیه سایت‌هایی که متعلق به آن فرد است را با دقت بیشتری بررسی می‌کند. این‌جا مشخص می‌شود که چرا دامنه سایت و اطلاعات آن برای گوگل مهم هستند.

10. دامنه سطح بالای کشوری (TLD)

داشتن دامنه‌ای که از پسوندهای مخصوص به همان کشور استفاده می‌کند (همچون .ir) رتبه سایت برای آن کشور خاص را بهبود می بخشد، اما در رتبه‌بندی جهانی تأثیری نخواهد داشت.

فاکتورهای سئو صفحات سایت

فاکتورهای سئو صفحات سایت

11. کلمه کلیدی در تگ عنوان

تگ عنوان دومین بخش مهم محتوای سایت است (در کنار محتوای صفحه). بنابراین استفاده مناسب از کلمه کلیدی در عنوان یک سیگنال قوی On-Page برای گوگل است.

12. شروع عنوان با کلمه کلیدی

وجود کلمه کلیدی در تگ عنوان که امتیاز مثبتی برای شماست ولی نکته مهم‌تر این است که به گفته سایت MOZ، تگ عنوانی که با کلمات کلیدی آغاز می‌شود بهتر از عنوان‌هایی است که کلمات کلیدی را در انتهای خود قرار داده‌اند:

13. کلمه کلیدی در تگ توضیحات (meta description)

وجود کلمه کلیدی در متای توضیحات برای گوگل مهم نیست و به عنوان معیار رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود؛ اما وقتی متای توضیحات کاملی همراه با کلمه کلیدی بنویسید، کاربران بیشتر روی لینک شما کلیک می‌کنند؛ سعی کنید در دسکریپشن خود دقیقا چیزی بنویسید که قرار است به کاربران خود نشان دهید. افزایش ورودی هم از چشم گوگل پنهان نمی‌ماند.

14. کلمه کلیدی که در تگ H1

تگ‌های H1 دومین تگ عنوانی هستند که نشانه‌های مرتبط بودن فعالیت و موضوع یک سایت را برای گوگل ارسال می‌کنند؛ h1 در واقع به گوگل نشان می‌دهد که موضوع صفحه در مورد چیست.

این نتایج بر اساس مطالعات انجام شده زیر به دست آمده است:

15. استفاده از کلمه کلیدی در متن

“چند بار کلمه کلیدی در یک محتوا ظاهر می شود؟”  زمانی که شما از یک کلمه خاص در محتوای خود استفاده می کنید و آن کلمه را چندین بار تکرار می کنید، در حقیقت به گوگل می‌گویید که موضوع محتوا درباره چیست و این صفحه درباره این کلمه صحبت می‌کند و باید روی این کلمه بهینه شود.

به عنوان مثال من در این مقاله از کلمه “فاکتورهای سئو” چندین بار استفاده کرده ام که نشان می دهد این مقاله در مورد فاکتورهای سئو توضیح داده است. حواستان باشد که در تکرار کلمات زیاده‌روی نکنید که صفحه شما اسپم‌گونه به نظر برسد.

16. طول محتوا

محتوای طولانی‌تر می‌تواند ابعاد بیشتری از یک موضوع را پوشش دهد و الگوریتم‌های گوگل محتوای طولانی‌تر را به مقالات کوتاه ترجیح می‌دهند.

البته هیچگاه به خاطر محتوای طولانی کیفیت محتوا را پایین نیاورید چون باعث می‌شود کاربر از محتوای شما رضایت نداشته باشد و سایت را کلا ببندد.

17. فهرست مطالب

در ابتدای صفحه محتوای خود، یک فهرست مطلب قرار دهید؛ با این کار نه تنها گوگل بهتر محتوای شما را درک می‌کند، بلکه کاربران سایت بهتر می‌فهمند که قرار است چه مطالبی را در صفحه شما بخوانند.

18. چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمه کلیدی، در واقع نسبت تعداد کلمات کلیدی به تعداد کل کلمات متن است.

الان با توجه به الگوریتم های جدید گوگل نیازی نیست که کلمه کلیدی را زیاد در محتوا استفاده کنید، البته توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در متن می‌تواند به سایت شما آسیب بزند.

19. استفاده از LSI ها در محتوا

کلمات کلیدی LSI به موتورهای جستجو کمک می کنند تا معانی مختلف، واژه هایی که بیش از یک معنی دارند،را به شما نشان دهد.

به عنوان مثال کلمۀ Apple که هم نام بزرگترین برند کامپیوتری جهان است و هم نام یک میوه. حالا گوگل کلماتی مرتبط مثل فناوری، استیوجابز و … را در محتوا می‌بیند و می‌فهمد که موضوع شرکت اپل است.

شما با استفاده از LSI ها میتوانید به گوگل برای درک بهتر محتوای خود کمک کنید و شانس بالا بودن در کلمات محتلف را داشته باشید.

20. وجود کلمات کلیدی LSI در title و description

همانند محتوای صفحه، کلمات کلیدی LSI در تگ عنوان یا تگ توضیحات می‌تواند به گوگل کمک کند که کلمات کلیدی با چند معنی را تشخیص دهد. این گزینه نیز نشان‌دهنده مرتبط بودن می‌باشد.

21. سرعت بارگذاری صفحات از طریق HTML

در هر دو موتور جستجوی گوگل و بینگ سرعت بارگذاری صفحه یک عامل مهم در سئو هست. ربات‌های موتور جستجو با دقت زیادی سرعت بارگذاری صفحات سایت شما را بر اساس کدهای موجود در آن و حجم فایل‌ها تخمین می‌زنند.

22. سرعت لود شدن صفحات سایت در گوگل کروم

گوگل ممکن است از داده‌های کاربری گوگل کروم برای بررسی سرعت سایت شما استفاده کند. از این طریق می‌تواند اندازه بگیرد که سایت شما چقدر برای کاربر سریع است.

23. استفاده از AMP

AMP مخفف Accelerated Mobile Pages یک فریم‌ورک کدنویسی است که توسط گوگل معرفی شده و کمک می‌کند که سایت شما در نسخه موبایلی سرعت و عملکرد خوبی داشته باشد. سایت شما با استفاده از AMP می‌تواند در نسخه موبایل رتبه بهتری بگیرد. و همچنین گوگل اول نسخه موبایل را ایندکس می‌کند و بعد نسخه دسکتاپ.

24. محتوای مرتبط با جستجو

آیا محتوای صفحه شما با چیزی که در عنوان صفحه مطرح کردید، منطبق است؟ آیا کاربری که موضوع صفحه شما را جستجو کرده، پاسخ سوال خود را دریافت می‌کند؟ اگر جواب مثبت است، قطعا امتیاز مثبت برای سئو سایتتان می‌گیرید. در این مرحله سعی کنید هر نوع محتوایی که در صفحه دارید (عکس، متن، ویدئو و …) با موضوع صفحه مرتبط باشد.

25. الگوریتم مرغ مگس‌خوار

به لطف الگوریتم مرغ مگس‌خوار، حالا گوگل در رتبه‌بندی فراتر از کلمات کلیدی رفته و می‌تواند از نظر معنایی محتوای صفحه را بهتر تشخیص دهد و نتایج خوبی را نشان دهد.

26. محتوای تکراری

گوگل با محتواهای تکراری و کپی‌شده میانه خوبی ندارد و معتقد است که محتوای مشابه (حتی اگر کمی اصلاح شده باشد) می‌تواند تأثیر منفی بر روی رتبه صفحه داشته باشد. پس هیچ وقت کپی نکنید.

27. تگ کنونیکال (Rel=Canonical)

اگر محتوایی داشته باشید که در مشابه‌ش در صفحات دیگر سایتتان وجود داشته باشد، باید از تگ کنونیکال استفاده کنید. کنونیکال اجازه نمی‌دهد که گوگل شما را به خاطر محتوای تکراری جریمه کند. با استفاده از این تگ به گوگل می ‌گویید صفحه هدف‌تان چه صفحه‌ای است.

28. بهینه‌سازی تصاویر

سایز عکس‌های صفحه را بهینه کنید و سعی کنید در نام فایل، تگ Alt تصاویر، عنوان، توضیحات و سایر موارد، نشانی از کلمات کلیدی و موضوع صفحه‌تان وجود داشته باشد؛ این کار سیگنال مثبتی برای رتبه‌بندی به گوگل ارسال می‌کند.

29. تاخیر در به‌روزرسانی محتوای سایت

الگوریتم‌های جدید گوگل، اهمیت زیادی به محتوای به‌روز شده می‌دهند. به خصوص محتواهایی که در جستجوها به زمان حساس هستند (محتوایی که در یک بازه زمانی خاص بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرند. این نوع محتواها باید به روزرسانی سریعی داشته باشند). گوگل با انتشار الگوریتم فرشنس (Freshness) نشان داد که آپدیت محتوا اهمیت زیادی برایش دارد.

30. مقدار به‌روزرسانی محتوا

مقدار ویرایش‌ و تغییرات مطالب نیز به عنوان فاکتور جدید بودن مطلب شناسایی می‌شوند. دقت داشته باشید که به روزرسانی شما باید آپدیت کامل مطلب یا اضافه و حذف بخشی از محتوا باشد؛ تغییر یک یا چند کلمه تاثیری در رتبه سایت‌تان ندارد.

31. تاریخ آپدیت صفحات

صفحات سایت هر چند وقت یکبار به روزرسانی شده است؟ روزانه، هفتگی یا هر 1 سال یکبار؟ به روزرسانی مکرر صفحات سایت نیز نقش مهمی در سئو سایت دارد.

32. برجستگی کلمات کلیدی

به کار بردن کلمات کلیدی در 100 کلمه اول محتوا موضوع صفحه را به گوگل نشان می‌دهد که محتوا درباره این کلمه است؛ در نتیجه در نتایج گوگل در آن کلمه قرار خواهید گرفت. برجستگی کلمه کلیدی به قرارگیری کلمه کلیدی درون تگ عنوان، تگ H1، H2 و متا دیسکریپشن هم بستگی دارد. پاراگراف اول برای گوگل خیلی مهم است، بنابراین سعی کنید از کلمات کلیدی و LSIها به خوبی استفاده کنید.

33. کلمات کلیدی در تگ های H2 ، H3

به کار بردن کلمات کلیدی در عنوان‌های H2 و H3 می‌تواند نشانه کوچک و ضعیفی از مرتبط بودن سایت با کلمه کلیدی انتخابی باشد.

جان مولر از گوگل هم در این رابطه می‌گوید:

تگ‌های HTML به ما کمک می‌کند که بفهمیم ساختار یک صفحه چگونه است.

34. کیفیت لینک‌های خروجی

بیشتر سئوکاران فکر می‌کنند که لینک کردن به سایت‌های خارجی که اعتبار بالایی دارند، اعتماد گوگل به سایت شما را زیاد می‌کند. این موضوع در سایت searchengine تایید شده است.

35. موضوع لینک‌های خروجی

طبق الگوریتم Hill Top گوگل، ممکن است موتورهای جستجوگر از محتوای سایتی که شما به آن لینک داده‌اید به عنوان سگینال برای یافتن موضوع سایت شما استفاده کند.

به عنوان مثال؛ اگر صفحه‌ای دارید که در مورد خودروست، لینک دادن به صفحات مرتبط با سینما مفید نخواهد بود.

36. گرامر و املا

يكي از نشانه‌های كيفيت سايت چه از نظر کاربر چه از نظر گوگل گرامر و املاي صحيح است..

37. محتوای غیر کپی

آیا محتوایی که در سایت شما قرار دارد، اورجینال است و توسط خودتان تولید شده است؟ اگر از یک سایت ایندکس‌شده کپی کرده باشید نمی‌تواند همچون محتوای اصلی و اورجینال رتبه‌ای برایتان به همراه داشته باشد. يا حتی ممكن است صفحه تان توسط ربات های گوگل بررسی و ايندكس نشود.

38. بهینه‌سازی برای موبایل (Mobile Friendly)

طبق الگوریتم موبایل گدون گوگل(Mobilegeddon)، سایت‌هایی که برای نسخه موبایل بهینه شده‌اند یا اصطلاحاً موبایل فرندلی هستند، نزد گوگل اعتبار بیشتری دارند.

39. قابلیت استفاده موبایلی

وبسايت هايی كه كاربران ميتوانند با استفاده از موبايل براحتی به آن دسترسی داشته باشند، طبق الگوريتم Mobile-first index گوگل، جايگاه بالاتری می گیرند.

40. محتوای تکمیلی مفید

بر اساس راهنمای رتبه‌بندی گوگل، محتوای تکمیلی مفید یکی از مواردی است که کیفیت سایت و صفحات آن را به خوبی نشان می‌دهد. محتواهای تکمیلی مفید شامل مبادلات ارز، ماشین حساب بهره وام و دستورالعمل هاي تعاملی می‌شود.

41. محتوای مخفی پشت تب‌ها

آیا کاربران برای اینکه محتوای شما برایشان نمایش داده شود باید روی تب‌ها کلیک کند؟ اگر جواب مثبت است در واقع باید بگوییم که گوگل اعلام کرده که این محتوا «ممکن است ایندکس نشود».

42. تعداد لینک‌های خروجی

استفاده بیش از حد از لینک‌های خروجی dofollow می‌تواند تأثیر منفی بر روی رتبه سایت‌تان داشته باشد.

43. عناصر چند رسانه‌ای

استفاده از تصاویر، فیلم و سایر عناصر چند رسانه‌ای می‌تواند نشان‌دهندۀ کیفیت بالای محتوای شما باشد و یکی از عوامل مهم رتبه‌بندی سایت محسوب می‌شود.

44. تعداد لینکهای داخلی به یک صفحه

تعداد لینک‌های داخلی که از سایر صفحات به یک صفحه داده می‌شود، ارزش آن صفحه را برای گوگل بیشتر می‌کند (در صورتی که صفحات بهم مرتبط باشند). هرچه تعداد لينك ها به يك صفحه بيشتر باشد، آن صفحه از اهميت بيشتری دارد.

45. کیفیت لینک‌های داخلی یک صفحه

در لینک‌سازی داخلی توجه داشته باشید که لینک دادن از صفحاتی که رنک بالایی دارند، بسیار تاثیر بیشتری دارد نسبت به لینک دادن از صفحاتی که پیج رنک ندارند یا پیج رنک آن‌ها ضعیف است.

46. لینک‌های شکسته

وجود تعداد زيادی لينك های شکسته نشان دهنده ی يک وبسايت رها شده است!

لینک شکسته یعنی آدرس لینک داده شده حذف شده یا تغییر کرده باشد (ارور 404). وقتی تعداد لینک‌ها شکسته در یک صفحه زیاد باشد، گوگل فکر می‌کند که این سایت به حال خود رها شده است و همین مسئله تاثیر منفی در پیج رنک شما دارد.

47. سطح خواندن

هیچ شکی نیست که گوگل سطح خواندن صفحات یک سایت را تخمین می‌زند. در واقع، گوگل معمولاً وضعیت سطح خواندن را برای سایت‌ها ارائه می‌دهد:

اما اینکه گوگل دقیقاً از این اطلاعات چه استفاده‌ای می‌کند، مشخص نیست. برخی از افراد معتقدند که سطح مطلب مبتدی به رتبه‌بندی بهتر سایت کمک می‌کند زیرا همۀ مردم می توانند آن را بفهمند. اما برخی دیگر این تئوری را رد می‌کنند.

48. لینک های وابسته (Affiliate)

لینک های وابسته یا Affiliate به تنهایی آسیبی به رتبه بندی سایت شما وارد نمی‌کنند. اما اگر این لینک‌ها تعداد زیادی باشند، الگوریتم گوگل توجه دقیق‌تری به سایر سیگنال های کیفیت می‌کند تا مطمئن شود شما یک سایت وابسته نیستید.

49. خطاهای HTML

وقتی برنامه‌نویسی سایتتان درست انجام نشده و پر از خطاهای HTML است، یعنی کیفیت سایت شما ضعیف است. این موضوع خیلی بحث برانگیز است ولی بیشتر سئوکاران معتقدند که سایتی که درست کدنویسی شده، در گوگل رتبه بهتری می‌گیرد.

50. اعتبار دامنه (Domain Authority)

اگر دو صفحه در همه معیارها یکسان باشند، صفحه‌ای که بر روی یک دامنه قدرتمند قرار گرفته است رتبه بالاتری نسبت به صفحاتی که در دامنه‌های کم اعتبار قرار گرفته‌اند، خواهد داشت.

51. رتبه صفحه

رتبه صفحه از اهمیت چندانی برای سئو برخوردار نیست ولی صفحاتی که اعتبار بیشتری دارند (Page Authority) رتبه بهتری در گوگل خواهند داشت.

52. طول URL

طولانی بودن بیش از حد URL ممکن است به دیده شدن شما توسط ربات‌ها گوگل آسیب بزند. در مقابل تحقیقات نشان داده‌اند که URL های کوتاه بیشتر در نتایج گوگل مشاهده شده‌اند.

URLهای کوتاه دارای برتری کوچکی نسبت به طولانی‌تر ها در نتایج گوگل دارند.

53. مسیر URL

صفحه‌ای که URL اش به آدرس صفحه اصلی وب‌سایت نزدیک‌تر است اعتبار بیشتری می‌گیرد تا صفحاتی که در عمق معماری سایت قرار دارند.

54. ویراستاران انسانی

اگرچه این گزینه هرگز تأیید نشده است اما گوگل حق انحصاری یک پتنت را ثبت کرده که به ویراستاران انسانی اجازه می‌دهد بر روی SERP تأثیر داشته باشند.

55. دسته‌بندی صفحات سایت

صفحاتی که در یک دسته‌بندی قرار گرفته‌اند در رتبه‌بندی جایگاه بهتری می‌گیرند؛ چون یک سیگنال مرتبط بودن برای گوگل ارسال می‌شود. صفحه‌ای که در دسته‌بندی مرتبط خودش قرار گرفته نسبت به صفحاتی که در طبقه‌بندی غیر مرتبط قرار گرفته است، امتیاز  بیشتری خواهد گرفت.

56. برچسپ های وردپرس

برچسب زدن به یک محتوا کمک می‌کند که سیگنال مرتبط بودن مقاله با یک موضوع خاص سریع‌تر به گوگل فرستاده شود و گوگل سریع‌تر برای بررسی محتوای شما اقدام کند.

بر اساس سایت Yoast.com:

تنها روش برای بهبود سئوی سایت، مرتبط کردن یک بخش از محتوا به قسمت‌های دیگر یا مجموعه‌ای از محتواها به همدیگر است.

در سال 2020 زیاد از برچسپ استفاده نکنید! روی تولید محتوا سایت بیشتر وقت بگذرانید.

57. وجود کلمه کلیدی در URL

کلمه کلیدی هم یک سیگنال ارتباط دیگر است تا موضوع صفحه بهتر مشخص شود. گوگل گفته است که وجود کلمه کلیدی در URL یک فاکتور خیلی کوچک در رتبه‌بندی سایت است؛ با این وجود جزء عوامل حساب می‌شود.

58. رشته URL

دسته‌بندی که در رشته URL قرار می‌گیرد، توسط گوگل خوانده می‌شود و بهتر درک می‌کند که صفحه شما در مورد چه چیزهایی هست.

59. منابع و مراجع

درست مثل مقالات پژوهشی اشاره به منابع و مراجع معتبر ممکن است نشانه ای از کیفیت بالای سایت باشد. راهنمای کیفیت گوگل می‌گوید که منابع موجود در یک صفحه با دقت بررسی می‌شود که معتبر و تخصصی باشند. با اینحال گوگل استفاده کردن از لینک‌های خارجی به عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی را رد می‌کند.

60. فهرست‌های شماره دار و لیست‌ها

استفاده از بولت و لیست‌های شماره‌گذاری شده در محتوا کمک می‌کند که کاربر راحت‌تر محتوا را بخواند و محتوا کابرپسندتر شود. گوگل نیز محتوایی مرتب با شماره‌ها و نشانه‌ها را ترجیح می‌دهد.

61. اولویت صفحه در نقشه سایت

ترتیب صفحات در فایل sitemap هم برای سئو مهم است. برای اینکه گوگل به یک صفحه بیشتر توجه کند، بهتر است در فایل sitemap.xml اولویت بالاتری داشته باشد.

62. لینک‌های خروجی بیش از حد

این موضوع مستقیماً از منابع معتبر گفته شده است که از یک صفحه نباید لینک های زیادی را خارج نمود. همچنین برخی از صفحات که لینک‌های خروجی زیادی دارند باعث می‌شود محتوا مبهم شود و حواس خواننده از محتوای اصلی پرت شود.

63. تعداد کلمات کلیدی دیگر که صفحه به ازای آن ها رتبه می گیرد

اگر یک صفحه روی چندین کلمه کلیدی  متفاوت بتواند رتبه بگیرد، برای گوگل نشانه‌ای از کیفیت بالا محتوا هست.

در واقع گوگل در گزارش اخیرش با نام «جستجو چگونه کار می‌کند» گفته: ما به دنبال سایت‌هایی هستیم که بسیاری از کاربران برای جستجوهای مشابه از آن استفاده می‌کنند.

64. عمر صفحه

همانطور که گفتیم گوگل محتوای تازه را ترجیح می‌دهد، ولی یک صفحه قدیمی که به طور منظم به‌روز رسانی می‌شود، وضعیت بهتری نسبت به یک صفحۀ جدید خواهد داشت.

65. صفحات کاربرپسند

برای این مورد دوباره به دستورالعمل های کیفیت گوگل اشاره ای داشته باشیم :

صفحاتی که کیفیت بالایی دارند باعث می‌شوند، محتوای اصلی شما به خوبی دیده شود.

کاربرپسند یا User Frienly بودن هم یکی از ویژگی‌های کیفی صفحه است.

66. دامنه های پارک شده (Parked Domains)

دامنه پارک شده یعنی یک سایت با چند دامنه جداگانه و مختلف باز شود. به روزرسانی گوگل در دسامبر سال 2011 نشان می‌دهد که دامنه‌های پارک شده کمتر در نتایج نشان داده می‌شوند.

67. محتوای مفید

گوگل می‌تواند تفاوت بین محتوای با کیفیت و مفید را تشخیص دهد، سعی کنید محتوایتان همه ویژگی‌های کیفی که نام بردیم داشته باشد و برای کاربر مفید باشد.

فاکتورهای سئو مربوط به سطح سایت

فاکتورهای سئو مربوط به سطح سایت

68. داشتن محتوای منحصر به فرد و ارزشمند

گوگل بیان کرده که از جریمه کردن سایت‌هایی را که محتوای با ارزش، جدید و مفیدی را ارائه نمی‌کنند خوشحال است؛ به خصوص سایت‌هایی که وابسته (affiliate sites) هستند.

69. صفحه تماس با ما

گوگل در سند کیفیت خودش بیان کرده، سایت‌هایی که اطلاعات تماس تکمیلی دارند نسبت به سایت‌هایی که اطلاعاتی ندارند، ارجعیت دارند. اطمینان پیدا کنید که این اطلاعات با داده‌هایی که در WhoIs وجود دارد، منطبق باشد.

70. اعتماد دامنه

خیلی از سئوکاران می گویند که اعتماد دامنه یک فاکتور خیلی مهم در رتبه‌بندی گوگل است. با توجه به این‌که یکی از پتنت‌های گوگل با عنوان «نتایج رتبه‌بندی جستجو بر اساس اعتماد» ثبت شده، این مورد درست به نظر می‌رسد. دامنه‌هایی که برای کاربران مورد اعتماد هستند، در گوگل جایگاه بهتری دارند.

71. معماری سایت

معماری خوب و منظم در یک سایت باعث می‌شود که ربات‌های گوگل به راحتی به صفحات شما دسترسی پیدا کرده و آن را ایندکس کنند. یک سازماندهی بهتر توسط گوگل که به سود سایت شماست.

72. به‌روزرسانی سایت

خیلی از سئوکاران معتقدند که آپدیت کردن وب‌سایت (به خصوص وقتی که محتوای جدید به سایت افزوده می‌شود) یک عامل تازگی حساب می‌شود؛ گوگل سایت‌های بروز را در اولویت قرار می‌دهد.

73. تعداد صفحات

تعداد صفحاتی که سایت دارد نشانه‌ای ضعیف از Authority (اعتبار) است. حداقل این موضوع به موتورهای جستجو کمک می کند تا سایت های بزرگ را از سایت های وابسته شناسایی کنند.

74. حضور نقشه سایت

سایت مپ فایلی است که لیستی از مهم‌ترین محتواهای موجود در سایت را شامل می‌شود تا ربات‌ها گوگل بتوانند به‌راحتی این محتواها را پیدا کرده و ایندکس کنند. واضح است که وجود نقشه سایت باعث می‌شود که موتور جستجو راحت تر سایت را ایندکس کند و همین امر دیده شدن سایت در موتورهای جستجوگر را بهبود می‌بخشد.

75. درست کار کردن سایت

زمان خرابی بسیار (downtime) به خاطر نگهداری یا مشکلات سرور یا از دسترس خارج شدن سایت برای زمان طولانی، نتیجه منفی روی رتبه سایت شما خواهد داشت. (و حتی اگر درست نشود، ممکن است باعث خارج شدن سایت تان از لیست نتایج گوگل شود.)

76. موقعیت سرور

محل سرور بر روی رتبه‌بندی سایت شما در مناطق جغرافیایی مختلف تاثیر می‌گذارد. پس برای جستجوهایی که در ایران انجام می‌شود (مخصوصاً جستجوهایی که وابسته به مناطق جغرافیایی هستند)، سرور داخل ایران امتیاز بیشتری می‌گیرد.

77. گواهینامه SSL

گوگل تایید کرده است که گواهی SSL را ایندکس کرده و استفاده از HTTPS را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کند.

در همین راستا بخوانید: SSL چیست؟

78. شرایط استفاده از خدمات و صفحات خصوصی

این دو صفحه به گوگل می‌گوید که سایت شما یک سایت قابل اعتماد در اینترنت است؛ این‌ها حتی ممکن است E-A-T ساخت شما را هم بهتر کنند (E-A-T به معنی تخصص، اعتبار و اعتماد است که برای سنجش کیفیت سایت توسط گوگل استفاده می‌شود)

79. اطلاعات تکراری متا در سایت

متای عنوان و متای توضیحات تکراری در صفحات مختلف، ممکن است بر روی دیده شدن تمامی صفحات تاثیر منفی بگذارد.

80. استفاده از بردکرامب (Breadcrumb)

Breadcrumb، یک شیوه معماری کاربرپسند است که به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بدانند در کجای سایت هستند.

گوگل می گوید: جستجوی این سایت با استفاده از نشانه گذاری ناقص در بدنه یک صفحه وب به منظور طبقه بندی اطلاعات از صفحه در نتایج جستجو انجام می شود.

81. بهینه‌سازی وب‌سایت برای موبایل

از آنجایی که بیشتر از نیمی از جستجوها با گوشی موبایل انجام می‌شود، گوگل می‌خواهد مطمئن شود که سایت‌ها در موبایل درست نمایش داده می‌شوند؛ بنابراین به سایت‌های ریسپانسیو رتبه بهتری در موتورهای جستجو می‌دهد و سایت‌هایی که در جستجوی موبایل، بهینه نیستند را جریمه می‌کند.

82. یوتیوب

بدون شک ویدئوهای یوتیوب در نتایج گوگل ارجح‌تر خواهد بود (احتمالا به‌خاطر این است که یوتیوب یکی از رسانه‌های خود گوگل است).

83. قابلیت استفاده سایت

سایتی که برای کاربر استفاده‌اش سخت است یا جهت‌یابی پیچیده‌ای دارد، می‌تواند با کاهش زمان سپری شده در سایت، صفحات بازدید شده و بانس ریت تاثیر منفی بر روی رتبه‌بندی داشته باشد.

84. استفاده از گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

بعضی فکر می‌کنند که نصب این دو ابزار بر روی سایتتان، ایندکس شدن سایت شما را بهبود دهد. این دو گزینه می‌تواند با دادن اطلاعات مورد نیاز به گوگل، تاثیر مستقیمی بر روی رتبه‌بندی نتایج داشته باشد. هر چند گوگل این را مستقیم تأیید نکرده ولی حداقل با استفاده از این دو ابزار می‌توانید آمار سایتتان را رصد کنید و آن ها را بهبود دهید.

85. نظر کاربران/ اعتبار سایت

اعتبار سایت و برند شما در بین کاربران نقش مهمی در رتبه‌بندی سایت دارد. گوگل این شهرت را از میزان سرچ کردن نام برند شما در موتور جستجو به راحتی می‌فهمد. همچنین دیدگاه‌ها و نظر کاربران تأثیر بسیار مهمی در الگوریتم‌های مرتبط با موتورهای جستجو دارند.

فاکتورهای سئو بک لینک

فاکتورهای سئو بک لینک

86. لینک دهی عمر دامنه

بک‌لینک‌هایی که از دامنه‌های قدیمی داده می‌شوند ممکن است از دامنه‌های جدید، قوی‌تر باشند.

87. تعداد دامنه‌های لینک‌دهنده

تعداد دامنه‌هایی که به شما لینک می‌دهند، یک فاکتور مهم رتبه‌بندی برای الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شوند.

89. لینک‌ گرفتن از آی‌پی آدرس‌های مختلف

لینک‌های به دست آمده از آی پی آدرس‌های مختلف نشان‌دهنده این است سایت‌های مختلفی در حال معرفی شما هستند؛ این باعث اعتماد گوگل می‌شود و می‌تواند سایت شما رتبه بهتری را کسب کند.

90. تعداد صفحات لینک‌دهنده

تعداد صفحاتی که به شما لینک‌داده‌اند (حتی اگر این صفحات همه بر روی یک دامنه قرار گرفته باشد) روی سئو سایت تاثیرگذار خواهد بود.

91. متن (Anchor Text) لینک‌ها

همانطور که در الگوریتم اصلی گوگل نیز توضیح داده شده است: متن لینک‌ها در همان ابتدا می‌تواند موضوع صفحه لینک‌شده را مشخص کند.

این گزینه نسبت به قبل، از اهمیت کمتری برخوردار است (الان اگر زیاد از یک کلمه استفاده شود، گوگل ممکن است به عنوان اسپم شناساییش کند)؛ اما هنوز هم می‌تواند به گوگل نشان دهد که این متن به چه صفحه‌ای و با چه موضوعی مرتبط است.

92. تگ ALT (برای لینک‌های تصویری)

همانطور که می‌دانید تگ ALT تصاویر، مانند انکرتکست عمل می‌کند. می‌توانید در تگ alt از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کرده تا کاربران از طریق تصاویر هم به سایت شما برسند.

93. لینک‌های حاصل از دامنه‌های .edu و .gov

مت کاتز اشاره می‌کند که:

دامنه‌های سطح بالا (TLD) فاکتور رتبه‌بندی سایت نیستند و گوگل گفته است که بیشتر بک‌لینک‌ از این دامنه‌ها را در نظر نمی‌گیرد. با اینحال، این مورد مانع از این نمی‌شود که سئوکاران اهمیتی به دامنه‌های سطح بالا ندهند.

94. قدرت صفحه لینک شده

قدرت صفحاتی که به شما لینک می‌دهند (PageRank) از همان روزهای اول گوگل تا الان جزء مهم‌‎ترین فاکتورهای سئو بوده و هست!

گوگل می‌گوید: مطمئن شوید که بقیه صفحات به شما لینک می‌دهند.

لینک‌ها کمک می‌کنند که ربات‌های گوگل سایتتان را پیدا کنند و رتبه بهتری در نتایج به آن بدهند! گوگل هنگام نشان دادن نتایج برای یک عبارت جستجوشده، از تکنیک مطابقت متن استفاده می‌کند تا صفحه‌هایی را به شما نشان دهد که مهم و مرتبط با کلمه سرچ شده هستند!

95. اعتبار دامنه لینک شده

اعتبار دامنه‌ای که به شما لینک می‌دهد، ممکن است نقش مستقلی در ارزش لینک‌ها داشته باشد.

96. لینک گرفتن از رقبا

اگر از رقبا یا سایت‌هایی لینک دریافت کنید که رتبه یکسانی با شما در نتایج گوگل دارند، یا با شما در یک صفحه از نتایج قرار گرفته‌اند، برای رتبه‌بندی در یک کلمه خاص بسیار بارزش‌تر است.

پیشنهاد می کنم مقاله تحلیل رقبا را هم مطالعه کنید.

97. گرفتن لینک از سایت‌های صنعت خود

بسیاری از سئوکاران بر این باورند که تا زمانی که سایت‌های مورد انتظار در حوزه کاریتان به شما لینک ندهند، گوگل به شما اعتماد کامل پیدا نمی‌کند.

98. بک لینک از همسایگی بد

بک‌ لینک‌هایی که از همسایگی بد به دست می‌آیند ممکن است به سایت شما آسیب بزنند. منظور از همسایگی بد همان وبسایت‌هایی هستند که به منظور لینک‌سازی ساخته شده‌اند و هیچ محتوای دیگری ندارند؛ این سایت‌ها به لینک فارم‌ (Link Farms) شناخته می شوند.

99. پست مهمان

هر چند پست مهمان می‌تواند بخش مهمی از کمپین سئو کلاه سفید باشد؛ اما لینک‌های به دست آمده از پست‌های مهمان (به خصوص لینک‌هایی که در بخش بیوگرافی نویسنده قرار می‌گیرد) ممکن است به اندازه لینک‌های متنی ارزش نداشته باشد.

100. لینک‌‌های تبلیغاتی

طبق قوانین گوگل، لینک‌های تبلیغاتی باید نوفالو باشند. اگر چه که احتمالاً گوگل می‌تواند لینک‌های فالو و نوفالو را در تبلیغات تشخیص داده و قادر به فیلتر کردن آن‌ها باشد.

101. اعتبار صفحه اصلی

لینک گرفتن از صفحه اصلی یک سایت، نقش مهمی در ارزیابی سایت می تواند داشته باشد و مسلماً چنین لینکی ارزش زیادی دارد.

102. لینک‌های Nofollow

یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در سئو لینک‌های Nofollow هستند. گوگل در این‌باره می‌گوید:

به طور کلی، ما این لینک‌ها را دنبال نمی‌کنیم.

که همین جمله نشان می‌دهد گوگل این کار را حداقل در برخی موارد خاص انجام می‌دهد. داشتن تعداد خاصی از لینک‌های Nofollow نشان‌ می‌دهد که لینک‌سازی شما طبیعی صورت گرفته است.

103. تنوع در نوع لینک‌ سازی

وقتی که درصد زیادی از لینک‌های شما از یک منبع باشد (همچون پروفایل انجمن، سایت های وب 2) برای گوگل غیر طبیعی است و ممکن است فکر کند شما در حال اسپم کردن هستید. از طرف دیگر، اگر از منابع متنوع لینک سازی می کنید، نشانه لینک‌های طبیعی یک وب‌سایت است.

104. لینک‌های اسپانسری

کلماتی همچون Sponsored Links، Sponsered و Link Partners ممکن است تأثیر متفاوتی با یک لینک معمولی دارند (لینک‌های حمایتی معمولاً ارزش کمی دارند).

105. لینک‌های داخل متن محتوا

لینک‌هایی که در داخل محتوای سایت قرار می‌گیرند بسیار قدرتمندتر از لینک‌هایی هستند که در صفحات خالی یا جای دیگری از صفحه قرار دارد.

106. تعداد زیاد ریدایرکت 301 (تغییر مسیر) به صفحه

تعدا بیش از حد بک‌لینک‌هایی که از ریدایرکت 301 به دست می‌آیند، باعث ضعیف شدن پیج رنک خواهند شد.

107. انکرتکست لینک‌های داخلی

انکرتکست لینک‌های داخلی یک سیگنال مرتبط بودن برای گوگل است. هر چند گفته می‌شود که لینک‌های داخلی وزن کمتری نسبت به انکرتکست لینک‌هایی دارند که از سایت‌های خارجی به شما داده می‌شوند. اما لینک های داخلی را خیلی جدی بگیرید!

108. اختصاص دادن عنوان لینک

عنوان لینک (متنی که به هنگام نگه داشتن موس بر روی لینک ظاهر می‌شود) نیز به عنوان یک سیگنال مرتبط بودن برای رتبه‌بندی گوگل به کار می‌رود.

109. لینک از سایت های دامنه محلی

اگر از سایت هایی با دامنه محلی لینک بگیرید بطور مثال در ایران از سایت های (.ir) لینک بگیرید می تواند بر روی بهتر شدن جایگاه شما در سرچ هایی که از ایران انجام تاثیرگذار باشد.

110. محل لینک در محتوا

خیلی از سئوکار ها بر این باور هستند که لینک‌هایی که در شروع محتوا قرار دارند نسبت به لینک‎هایی که در آخر محتوا، ارزش بیشتری دارد.

111. جایگاه لینک در صفحه

محل لینک در صفحه هم بسیار مهم است. به طور کلی، لینک‌هایی که در محتوای صفحه قرار می‌گیرد، قدرتمندتر از لینک‌هایی است که در فوتر واقع شده است.

112. لینک از سایت های مرتبط

لینک گرفتن از سایتهایی که از نظر موضوعی با سایت شما یکسان هستند بشدت بر روی رتبه سایت شما تاثیر مثبت دارند.

113. میزان مرتبط بودن صفحه

لینک‌های حاصل از صفحاتی که به محتوای صفحه شما نزدیک‌تر است، قدرت بیشتری نسبت به لینک‌های به دست آمده از صفحات غیرمرتبط دارد.

114. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان می تواند بسیار زیاد بر جایگاه شما در نتایج جستجو تاثیر گذار هست. این فاکتور یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است.

115. سرعت لینک منفی

سرعت دریافت لینک منفی می‌تواند به شدت رتبه‌بندی را کاهش دهد، چون نشان‌دهنده کاهش محبوبیت است.

116. سرعت لینک مثبت

سایتی که سرعت دریافت لینک مثبت دارد، نتایج بهتری در موتورهای جستجو دریافت می‌کند؛ زیرا نشان می‌دهد که سایت‌تان در حال محبوب شدن است. سرعت دریافت لینک وقتی مثبت است که در یک بازه زمانی خاص مثلاً ماهانه، تعداد بک‌لینک‌ها بیشتر شده باشد!

117. گرفتن لینک از صفحات HUB

گرفتن لینک از صفحاتی که به عنوان منابع دسته اول (HUB) شناخته می‌شوند یک فاکتور مهم سئو هست.

118. بک‌لینک از سایت‌های معتبر

بک‌لینک از سایت‌های معتبر نسبت به سایت‌هایی کوچک و ناشناخته، مطمئننآ اعتبار بیشتری به شما منتقل می‌کند.

119. لینک از ویکی پدیا

اگر چه این نوع لینک‌ها nofollow هستند، اما بیشتر افراد معتقدند به دست آوردن لینک از ویکی پدیا می‌تواند به اعتبار سایتتان در موتورهای جستجو بیفزاید.

120. کلمات اطراف لینک

کلماتی که در اطراف بک‌لینک‌های شما ظاهر می‌شوند به گوگل کمک می‌کنند تا موضوع صفحه و محتوای سایت را بهتر تشخیص دهد.

121. سن بک‌لینک

بر اساس مستندات گوگل، لینک‌های قدیمی‌تر قدرت بیشتری برای رتبه‌بندی نسبت به بک لینک‌های جدید دارند.

122. بک‌لینک از سایت‌های واقعی در مقابل سایت‌های ساختگی

به خاطر وجود شبکه‌های وبلاگ‌نویسی متعدد، گوگل برای لینک‌هایی ارزش بیشتری قائل است که از سایت‌های واقعی حاصل می‌شود. موتورهای جستجو از سیگنال‌های نام تجاری و میزان تعامل کاربران تشخیص می‌دهند که یک سایت واقعی است یا نه.

123. پروفایل و مشخصات لینک‌های طبیعی

سایتی که لینک‌های طبیعی دارد مسلمآ رتبه‌ بالاتری خواهد داشت و به روزرسانی‌ها گوگل مشکلی برای رتبه آن ایجاد نخواهند کرد؛ ولی گوکل بارها گفته سایت‌هایی که با تکنیک‌های کلاه سیاه سئو برای ساخت لینک استفاده کرده باشند، رتبه خود را از دست خواهند داد.

124. لینک‌های متقابل

گوگل تبادل لینک‌ را به هیچ‌وجه نمی‌پسندد و همیشه توصیه کرده است که وب‌سایت‌ها از ساخت چنین لینک‌هایی خودداری کنند.

125. لینک های ساخته شده توسط کاربران

گوگل می‌تواند لینک‌های UCG را از لینک‌های واقعی صاحب سایت تشخیص دهد. به تاکید گوگل ارزش بیشتری برای لینک‌هایی که در WordPress.com ایجاد شده‌اند، قائل است تا لینک‌هایی که بر روی bestvideosever.wrodpress.com ایجاد می‌شوند.

126. لینک هایی از ریدایرکت 301

لینک‌هایی که از تغییر مسیر 301 به دست می‌آیند، کمی از اعتبارشان را از دست می‌دهند. بنابراین نسبت به لینک‌های مستقیم ارزش کمتری دارند. با این حال مت‌کاتز می‌گوید: ارزش لینک‌های 301 شبیه به لینک‌های مستقیم است.

127. استفاده از سایت Schema.org

صفحاتی که از میکروفرمت‌ها پشتیبانی می‌کنند (سیستم امتیازدهی) ممکن است رتبه بهتری داشته باشند. این امر منجر به افزایش مستقیم رتبه یا نرخ کلیک(CTR) بیشتر می‌شود.

128. رتبه اعتبار سایت لینک‌دهنده

اعتبار سایتی که به شما لینک می‌دهد معمولاً مشخص می‌کند که چقدر اعتماد و اعتبار به سایت شما منتقل شده است.

129. تعداد لینک‌های خروجی در یک صفحه

اگر از صفحه‌ای که هزاران لینک خروجی دارد، لینک بگیرید تأثیر کمتری در رتبه سایت شما خواهد گذاشت، نسبت به صفحاتی تعداد لینک‌های خروجی انگشت شماری دارند.

130. لینک در فروم ها

به این خاطر که در انجمن‌ها لینک‌های اسپم زیاد ساخته می‌شود، معمولاً گوگل ارزش زیادی برای لینک‌های حاصل از پروفایل انجمن‌ها قائل نیست.

131. تعداد کلمات محتوای لینک‌دهنده

لینک گرفتن از یک پُست 1000 کلمه‌ای بسیار با ارزش‌تر از لینکی است که از یک پُست 200 کلمه‌ای گرفته شده است.

132. کیفیت محتوای لینک‌دهنده

لینک‌های حاصل از محتوای ضعیف ارزش زیادی ندارند. لینک‌های حاصل از محتوای با کیفیتی که حاوی عناصر چند رسانه‌ای است تأثیر بهتر و بیشتری بر روی رتبه‎‌بندی سایت خواهند گذاشت.

133. لینک‌های صفحات ویژه (Sitewide)

مت کاتز گفته که لینک‌های حاصل از صفحات یک سایت، فشرده شده هستند و یک لینک محسوب می‌شوند.

فاکتورهای سئو مربوط به تعاملات کاربران

فاکتورهای سئو مربوط به تعاملات کاربران

134. الگوریتم رنک برین

رنک برین یکی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل است؛ تمرکز اصلی اش بر این است که رفتار مخاطبان را بررسی کند، ببیند چقدر کاربرها با نتایج تعامل دارند. نتایجی که بیشترین کلیک و تعامل را داشته باشند، رتبه بهتری در گوگل به دست می‌آورند.

135. نرخ کلیک طبیعی برای یک کلمه کلیدی خاص

صفحاتی که کلیک بیشتری در  CTR (نرخ کلیک) می‌گیرند، برای آن کلمه کلیدی خاص رتبه بالاتری در موتورهای جستجو خواهند داشت.

136. نرخ کلیک طبیعی برای تمامی کلمات کلیدی

نرخ کلیک طبیعی سایت برای همه کلمات کلیدی که در آن رتبه‌بندی می‌شود، بر اساس تعامل کاربر می‌توانند افزایش پیدا کند.

137. نرخ پرش کاربر (بانس ریت)

همه افرادی که در بخش سئو کار می‌کنند در مورد نرخ پرش (Bounce Rate) نظرات مختلفی دارد،؛ اما این گزینه توسط گوگل برای سنجش کیفیت صفحه مورد استفاده قرار بگیرد. صفحاتی که کاربران آن را به سرعت ترک می‌کنند، از نظر گوگل مشکلی دارند. البته خود من این نظر را دارم که این فاکتور بسیار مهم هست.

138. ورودی مستقیم

این موضوع تأیید شده است که گوگل از داده‌های کاربری کروم استفاده می‌کند تا ببیند چند نفر (و چندبار) از یک سایت بازدید کرده‌اند. سایت‌هایی که ورودی مستقیم بیشتری دارند، احتمالاً کیفیت بالاتری خواهند داشت و این از چشم گوگل مخفی نمی ماند.

139. ترافیک بازگشتی (بازدیدهای مجدد)

گوگل بررسی می‌کند آیا بازدیدکنندگان دوباره به سایت سر زده‌اند یا خیر. سایت‌هایی که بازدیدکنندگان بازگشتی داشته باشند به احتمال زیاد رتبه‌ بهتری در گوگل خواهند داشت. اگر سایت برای کاربر حتما مفید بوده باشد کاربر دوباره به سایت موردنظر سر می زند و گوگل از این نوع تعاملات خیلی خوشش می‌آید.

140. سایت‌های مسدود شده

گوگل استفاده از این ویژگی را در کروم متوقف کرده است. با این حال الگوریتم پاندا هنوز از این ویژگی به عنوان سیگنال کیفیت استفاده می‌کند.

141. پوگو استیکینگ (Pogosticking)

پوگو استیکینگ نوعی از نرخ پرش است. وقتی کاربر وارد سایت شما می‌شود و چیزی که می‌خواهد را پیدا نمی‌کند، سایت شما را می‌بندد و نتایج بعدی در گوگل را باز می‌کند تا به جواب برسد؛ در این حالت پوگواستیکینگ اتفاق افتاده است. این یک امتیاز منفی برای سایت شماست و اگر کاربران دیگر نیز همین کار را تکرار کنند، خیلی زود سایت شما رتبه پایین‌تری خواهد گرفت.

142. بوک مارک‌ کردن سایت ها

همه ما به خوبی می‌دانیم که گوگل داده‌های کاربری مرورگر کروم را جمع آوری می‌کند. وقتی کاربران سایت‌هایی را بوکمارک می‌کنند، گوگل می‌فهمد که این سایت‌‌ها برای کاربر مفید و بدردبخور هستند؛ بنابراین سایت هایی که توسط کاربران بوک مارک می شوند از دید گوگل بسیار ارزشمند هستند.

143. تعداد کامنت‌ها

صفحاتی که نظرات زیادی دارند نشان می‌دهند که کاربران تعامل زیادی با آن‌ها دارند و این می‌تواند برای گوگل نشانه‌ای از کیفیت مطلب باشد.

باری شوارتز از زبان خود گوگل گفته که کامنت‌ها می‌توانند به رتبه بهتر یک صفحه در نتایج کمک کنند. تعداد کامنت زیاد یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو است.

144.مدت زمان ماندن در صفحه (Dwell time)

گوگل توجه زیادی به زمان توقف دارد. مدت زمانی که کاربر بعد از جستجوی خود در گوگل و ورود در سایت شما سپری می کند را زمان توقف می‌نامند. در واقع گوگل مدت زمان ماندن کاربر در صفحه را در نظر می‌گیرد و هرچه این زمان بیشتر باشد بهتر است!

فاکتورهای سئو مربوط به الگوریتم های گوگل

فاکتورهای سئو مربوط به الگوریتم های گوگل

145. تازگی عبارت‌های جستجو شده

گوگل برای یک سری عبارت‌های خاص، به صفحات جدیدتر رتبه بهتری می‌دهد.

مثلآ: بعضی از عبارت‌های جستجوشده نیاز دارند که همیشه محتوای جدیدی برایشان تولید شود؛ مثل پیش‌بینی‌های آب و هوایی.

یا عبارت‌هایی که ترند روز است و مردم به دنبال مطالب جدید درباره آن هستند، مثل همین ویروس کرونا که این روزها در صدر محتواها هست! برای چنین کوئری‌هایی، گوگل به صفحات جدید و به‌روز توجه زیادی دارد.

146. تنوع Query

وقتی شخصی کلمات نامفهوم و مبهمی مثل Ted ، WWF یا Ruby را در گوگل جستجو می‌کند، گوگل ممکن است نتایج متنوعی را در لیست نتایج نشان دهد، تا کاربر بتواند منظور خودش را از بین آن‌ها پیدا کند.

147. استفاده از تاریخچه مرورگر کاربر

احتمالآ برایتان پیش آمده، وقتی که سایتی را قبلاً مشاهده کرده باشید و مرتب به آن سر زده‌اید، در صفحه جستجو بالاتر از بقیه سایت ها نمایش داده می شود.

148. تاریخچه جستجوی کاربران

زنجیره جستجو، نتایج حاصل از جستجو را برای سرچ‌های بعدی تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلآ اگر قبلاً در جستجوهایتان به دنبال «وردپرس» بوده‌اید و حالا کلمه «سئو» را جستجو کنید، در نتایج، بررسی سئو و نظرات در رتبه‌ها بالاتری قرار می‌گیرد.

149. اسنیپت‌های ویژه (Featured Snippets)

بر اساس مطالعه SEMRush، گوگل، محتوای اسنیپت‌هایی خاصی که در اولین نتایج نشان داده می‌شود، را بر اساس طول محتوا، قدرت و اعتبار صفحه، قالب‌بندی و استفاده از https انتخاب می‌کند.

150. محدوده جغرافیایی

گوگل در سئو، سایت‌هایی که آی‌پی سرور محلی و نام دامنه خاص یک کشور را دارند، نتایج سرچ شده توسط کاربران آن کشور را در اولویت قرار می‌دهد.

151. جستجوی ایمن

اگر کاربر جستجوی امن را فعال کرده باشد، نتایجی با محتوای نامناسب یا محتوای بزرگسالان (18+) برایش نشان داده نخواهد شد و از لیست نتایج حذف می‌شوند.

152. استفاده از گوگل پلاس

با اینکه گوگل پلاس در حال جمع شدن است، ولی همچنان گوگل نویسندگان و سایت‌هایی که به Google+ Circles اضافه شده را در رتبه‌های بالاتری قرار می‌دهد.

153. زیر پا گذاشتن قوانین کپی رایت (DMCA):

گوگل سایت هایی که قوانین کپی رایت را رعایت نمی کنند جریمه می کند. بنابراین قوانین کپی رایت (DMCA) را جدی بگیرید. همچنین سایت‌هایی که از آن‌ها در DMCA شکایت شده است، رتبه کمتری می‌گیرند.

154. کلمات کلیدی YMYL

YMYL مخفف Your Life Your Money است و به صفحاتی گفته می‌شود که با جان و مال مردم سرکار دارند؛ مثل محتواهای پزشکی، تجاری و…

گوگل برای صفحات YMYL استاندارد‌های کیفی بالاتری در نظر می‌گیرد؛ در نتیجه هنگام جستجوی کلیدواژه‌های YMYL کمی در رتبه‌بندی سخت‌گیرتر است.

155. تنوع دامنه ها

به روزرسانی‌های بزرگ گوگل باعث شده که در هر صفحه از نتایج، دامنه‌های متنوعی را نشان دهد و تا جایی که امکان دارد چند نتیجه از یک دامنه در یک صفحه قرار نگیرد.

156. جستجوهای معامله‌ای

در برخی از موارد، گوگل نوع جستجو را برای بعضی از کسب و کار ها تغییر می دهد. مانند آژانس های هواپیمایی.

157. جستجوی محلی

گوگل در جستجوهای محلی، سایت‌هایی که در موقعیت جغرافیایی کاربر هستند را در نتایج اولیه نشان می‌دهد. مثلاً وقتی من عبارت «پیتزا» را جستجو می‌کنم، نزدیک ترین جایی که خدمات پیتزا ارائه می کنند را بهم معرفی می کند.

158. باکس داستان‌های برتر

در هنگام جستجوی یک کلمه کلید خاص، اگر داستان برتر  یا ترند محبوبی در رابطه با آن کلمه وجود داشته باشد گوگل آن را به صورت باکس با عنوان Top Stories نمایش می‌دهد.

159. ارجحیت برندهای بزرگ

بعد از به روزرسانی Vince، نام تجاری برای گوگل مهم شد و برندهای بزرگ را در نتایج بالاتری قرار داد.

160. نتایج خرید سایت های فروشگاهی

در برخی از موارد گوگل همان لینک خرید یا محصول که شامل تصویر، قیمت و اطلاعات کالاست را در نتایج طبیعی قرار می‌دهد.

161. نتایج عکسی

بعضی اوقات تصاویر در جستجوی یک کلمه بالاتر از نتایج معمولی و ارگانیک نشان داده می‌شوند.

162. نتایج تخم مرغ عید

گاهی گوگل در نتایج خودش یک سری سوپرایزها و بازی‌ها را در نتایج اول گوگل برای کاربران قرار می‌دهد! به عنوان مثال اگر در قسمت Google Images عبارت Atari Breakout را جستجو کنید. نتایج جستجو تبدیل به یک بازی می‌شود.

163. نتایج سایت واحد برای برندها

وقتی کلمات کلیدی نام تجاری یا دامین را جستجو می‌کنید، احتمال دارد چند نتیجه از یک سایت در رتبه‌بندی گوگل وجود داشته باشد.

فاکتورهای سئو در رابطه با نام تجاری

فاکتورهای سئو در رابطه با نام تجاری

164. انکرتکست نام برند

انکر تکست نام برند (متن لینک داده شده نام برند شما باشد) یک سیگنال برند ساده، اما قدرتمند است.

165. جستجوهای نام برند

این مورد بسیار ساده است. افراد به دنبال برندها می گردند. اگر مردم در گوگل به دنبال سایت شما باشد و نام برند شما را جستجو کنند، این نشان می‌دهد که سایت شما یک برند واقعی است و برای سئوی شما اهمیت زیادی دارد.

166. جستجوهای کلمه کلیدی + نام برند

اگر کاربر یک کلمه کلیدی را به همراه نام برند شما جستجو کند (برای مثال آموزش تولید محتوا های کانتنت) گوگل به شما رتبه بهتری در آن کلمه می‌دهد.

167. سایت‌هایی که دارای صفحه فیسبوک و لایک هستند

داشتن صفحه فیسبوک با تعداد زیادی لایک در رنک گوگل تأثیرگذار هست.

168. سایت‌هایی که دارای صفحه توییتر با فالوورهای زیادی هستند

پروفایل توییتر به همراه فالوورهای بسیار، نشان‌دهنده یک برند محبوب هست.

169. صفحه رسمی شرکت در سایت لینکدین

بیشتر کسب وکارهای واقعی برای شرکت خود در لینکداین صفحه‌ای دارند؛ صفحه لینکدین و تعاملاتتان در سئو تأثیرگذار است.

170. نویسندگان شناخته شده

در فوریه 2013 اریک اشمیت مدیر عامل گوگل گفت:

محتواهای مربوط به با پروفایل‎های آنلاین تأیید شده که مربوط به نویسندگان شناخته شده است، مهم‌‌تر از محتواهای عادی است؛ چون کاربران بر روی نتایج تأیید شده بیشتر کلیک می‎کنند.

171. واقعی بودن اکانت رسانه‌های اجتماعی

یک اکانت در شبکه های اجتماعی با 10000 فالوور و دو پست که هیچ تعاملی ندارد، تفاوت زیادی با اکانتی دارد که حاوی 10000 فالوور و تعاملات بسیار است. در واقع گوگل به راحتی اکانت فیک و کدام واقعی را تشخیص می‌دهد.

172. نمایش برند در باکس داستان‌های برتر

برندهای بسیار بزرگ اکثرآ اسم‌شان در قسمت Top Story گوگل وجود دارد؛ در حقیقت برخی از برندها حتی فید خبری خود را در اولین صفحات گوگل دارند.

173. منشن بدون لینک نام برند

یه وقتهایی اسم یک برند در سایت‌های مختلف گفته می‌شود بدون اینکه به آن سایت لینکی داده شود. این موضوع هم برای رتبه‌بندی گوگل یک سیگنال مثبت شناخته می‌شود.

174. محل کسب وکارها

کسب وکارهای واقعی برای خود محل کار دارند. این امکان وجود دارد که گوگل از اطلاعات مکانی برای تعیین بزرگ بودن یا نبودن برند استفاده کند.

فاکتورهای سئو مربوط به اسپم On-Site

فاکتورهای سئو مربوط به اسپم On-Site

175. جریمه الگوریتم پاندا

سایت‌هایی که محتوای بی کیفیتی دارند در نتایج SERP کمتر دیده خواهند شد؛ به ویژه اگر قبلاً جریمه پنالتی گوگل را دریافت کرده باشند.

176. لینک دادن به سایت‌های بی کیفیت و اسپم

لینک دادن به سایت‌های اسپم و بی کیقیت نشان‌دهنده این است که سایت شما هم کیفیت پایینی دارد؛ این کار به دیده شدن سایت در موتورهای جستجو آسیب میزند.

177. ریدایرکت‌ها

نباید تغییر مسیرهای نادرست و زیاد اتفاق بیفتد. این گزینه نه تنها موجب جریمه شدن سایت می‌شود، همچنین گاهی سایت را از حالت ایندکس خارج می‌کند.

178. تبلیغات مزاحم

اسناد و راهنمای رسمی رتبه‌بندی گوگل می‌گوید که پاپ آپ‌ها و تبلیغات مزاحم نشان‌دهنده یک سایت بی کیفیت است.

179. پاپ‌آپ‌های تمام صفحه

گوگل ممکن است سایت‌هایی که پاپ‌‌های تمام صفحه دارند جریمه کند، چون باعث می‌شوند پاپ‌آپ تمام صفحه را بپوشاند و کاربر محتوای صفحه را نبیند.

180. بهینه‌سازی بیش از حد سایت

سایت‌هایی که بیش از اندازه بهینه‌سازی شده‌اند، توسط گوگل جریمه می‌شوند و رتبه پایینی می‌گیرند. مواردی که شامل بهینه سازی بیش از حد می‌شود عبارت‌اند از: استفاده زیاد از کلمات کلیدی، عنوان‌های زیاد و معماری نامناسب و …

181. محتوای نامفهوم

گوگل یک محتوای مفید را از یک محتوای نامفهوم تشخیص می‌دهد؛ بنابراین محتواهایی نامفهوم یا آن‌هایی که به‌صورت خودکار تولید شده‌اند را ایندکس نمی‌کند. به فکر کیفیت باشید!

182. صفحات دروازه

گوگل دوست دارد سایتی که به گوگل نشان داده می‌شود با سایتی که کاربر می‌بیند یکسان باشد؛ اگر سایت شما افراد را بعد از وارد شدن به صفحه دیگری بفرستد، این یک صفحه دروازه است که در گوگل ثبت شده و گوگل اینگونه سایت‌ها را اصلآ نمی‌پسندد.

183. تبلیغات بالای خط تا (Fold)

الگوریتم صفحه‌بندی صفحه، سایت‌هایی که به‌جای محتوای مفید، تبلیغات بسیار زیادی در ابتدای صفحه دارند را جریمه می‌کند.

184. محفی کردن لینک‌های وابسته

خیلی از سایت‌ها تلاش می‌کنند که لینک‌های وابسته‌شان (Affiliate) را محفی کنند؛ گوگل از این کار خوشش نمی‌آید و ممکن است به فکر پنالتی کردن سایت باشد.

185. فرد (FRED)

فرد (FRED) نام مستعار یکی از آپدیت‌های گوگل در سال 2017 است؛ این آپدیت سایت‌هایی را که از روش‌های سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند و با محتوای بی‌کیفیت و تبلیغات اسپم در حال پول درآوردن هستند را هدف قرار داده و در رتبه‌بندی اعتبار آن‌ها را کم می‌کند.

186. سایت‌های وابسته

گوگل اصلاً از سایت‌های وابسته طرفداری نمی‌کند. کارشناسان می‌گویند سایت‌هایی که از طریق Affiliate کسب درآمد می‌کنند، بیشتر زیر ذره‌بین گوگل قرار می‌گیرند.

187. تولید محتوای خودکار

گوگل از محتواهایی که به صورت خودکار تولید می‌شوند متنفر است. اگر آن‌ها شک کنند که محتوای سایت شما توسط رایانه تولید شده است، ممکن است به سراغ جریمه کردن و در آوردن سایت شما از حالت ایندکس بروند.

188. توجه بیش از حد به پیج رنک

توجه بیش از اندازه به پیج رنک با nofollow کردن تمامی لینک‌های خروجی یا بیشتر لینک‌های داخلی، ممکن است نشان دهنده بازی کردن با سیستم رتبه‌بندی باشد.

189. اسپم شدن آی پی آدرس

اگر آی پی آدرس سرور شما به عنوان اسپم در نظر گرفته شود ممکن است تمامی سایت‌های موجود بر روی آن سرور را تحت تأثیر قرار بگیرد.

190. اسپم شدن تگ متا

به تگ‌های توضیحات بیش از حد کلمه کلیدی اضافه نکنید. با استفاده زیاد از کلمات کلیدی در متا، گوگل می‌فهمد که قصد شما گرفتن رتبه گرفتن با روش‌های غیرطبیعی است و شما را جریمه می‌کند.

فاکتورهای سئو مربوط به اسپم Off_Page

فاکتورهای سئو مربوط به اسپم Off_Page

191. سایت‌های هک شده

اگر سایت شما هک شود، رتبه‌اش را در نتایج جستجو از دست می‌دهد. گوگل وقتی فهمید که سایت Search Engine Land هک شده است، به طور کامل آن را از حالت ایندکس خارج کرد.

192. نفوذ غیرطبیعی لینک‌ها

هجوم ناگهانی و غیرطبیعی لینک‌ها در صفحات نشان‌دهنده لینک‌های ساختگی است. و با جریمه گوگل همراه است.

193. جریمه پنگوئن

پنگوئن یکی از الگوریتم‌های گوگل است و برای مبارزه با سایت‌هایی به وجود آمد که با لینک‌سازی زیاد و اسپم خودشان را به نتایج بالای گوگل می‌رساندند.

سایت‌هایی که قبلاً توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌اند، در نتایج موتورهای جستجو کمتر دیده خواهند شد.

194. درصد بالایی از لینک‌های کم کیفیت

لینک‌های بسیار از منابعی که معمولاً از روش‌های سئوی کلاه سیاه ( همچون دیدگاه های وبلاگ و انجمن ها) استفاده می‌کنند، ممکن است نشان دهنده سوء استفاده با سیستم رتبه‌بندی گوگل برای گرفتن رتبه باشد.

195. بک‌لینک از سایت‌های بی‌ربط

سایت‌هایی که تعداد بالایی لینک غیر طبیعی از سایت‌های غیر مرتبط می‌گیرند، برای پنگوئن حساسیت زیادی دارند.

196. هشدار لینک‌های غیر طبیعی

گوگل می‌تواند لینک‌های غیر طبیعی را به‌راحتی شناسایی کند. او بعد از کشف این مدل لینک‌ها هزاران پیام در ابزار وبمستر برای صاحبان سایت‌ها ارسال می‌کند. این بحث باعث کاهش رتبه سایت می‌شود.

197. بک‌لینک از دایرکتوری‌های بی‌کیفیت

بنا به گفته گوگل، بک‌لینکی که از سایت‌های بی کیفیت گرفته شود، باعث کاهش رتبه سایت می‌شود.

198. لینک گرفتن از سایت های واقعی:

با توجه به اینکه گوگل تشخیص می دهد که کدام سایت واقعی است و کدام سایت یک بلاگ غیر فعال، بنابراین سعی کنید از سایت هایی لینک بگیرید که فعال هستند نه بلاگ هایی که خیلی وقته غیر فعال اند.

199. خرید لینک

خرید و فروش لینک نیز از خط قرمزهای قوانین گوگل است و می‌تواند به دیده شدن شما در موتورهای جستجو لطمه جدی بزند.

200. انکر تکست سَمی

داشتن انکر تکست که ربطی به سایت شما ندارد ولی کاربر را به سمت سایت شما هدایت می‌کند، می‌تواند نشانه‌ای از اسپم یا سایت هک شده باشد. در هر دو مورد، امکان لطمه به رتبه سایت وجود دارد.

201. بک لینک از مقالات و نشریات

به دلیل اینکه زمانی از نشریات و مقالات برای لینک‌سازی غیر طبیعی استفاده شد، گوگل روی لینک‌های این دو گروه نیز حساس زیادی دارد.

202. جریمه‌های دستی گوگل 

این جریمه‌ها در وبمسترتولز انواع مختلفی دارند که بیشتر آن‌ها جریمه برای لینک‌سازی‌های سئو کلاه سیاه می‌باشد.

203. Sandbox گوگل

سایت‌های تازه تاسیس که به طور ناگهانی کلی لینک دریافت می‌کنند، معمولاً توسط گوگل به Sandbox منتقل می‌شوند. منطقی نیست که یک سایت جدید این همه لینک داشته باشد؛ در این شرایط دیده شدنش در موتورهای جستجو به طور موقتی محدود می‌شود.

204. الگوریتم رقص گوگل (Google Dance)

Google Dance به طور موقت باعث تغییر در رتبه‌بندی‌ها می‌شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ فرض کنید رقابت در نتایج سایت‌ها به گونه‌ای است که چند سایت در کلمات کلیدی یکسان، رتبه یکسانی می‌گیرند.

گوگل چگونه باید آن‌ها را رتبه‌بندی کند؟ در این شرایط گوگل آنقدر این سایت‌ها را بالا و پاین می‌کند (می‌رقصاند) تا از طبق رفتار کاربران رتبه آن‌ها را مشخص کند.

به عبارت دیگر، گوگل یک سایت را به طور موقت بالا می‌آورد تا کاربران آن را ببینند. در این مدت واکنش کاربران (از جمله کلیک، اسکرول، تایم سپری شده در صفحه، نرخ پرش و …) به دقت زیر نظر ربات‌های گوگل قرار می‌گیرد و اگر این محتوا یا سایت توانست کاربران را راضی کند، رتبه بهتری می‌گیرد. وگرنه، به سر جای اول خود یا حتی پایین‌تر کشیده می‌شود.

205. ابزار رد (Disavow Tool)

استفاده از این ابزار نیز می‌توانید لینک‌هایی که از سایت‌های کم کیفیت و بد را پاک کنید و از پنالتی شدن جان سالم به در ببرید.

206. درخواست تجدید نظر

اگر توسط گوگل جریمه یا پنالتی شده‌اید، می‌توانید درخواست تجدید نظر بدهید، در صورتی که درست باشد، جریمه شما از بین خواهد رفت.

207. طرح لینک موقت

گوگل لینک‌های ساخته شده توسط افراد را به سرعت شناسایی می‌کند. این لینک‌ها با طرح لینک موقت شناخته شده اند.

پایان

به انتهای 200 فاکتور مهم سئو در سال 2020 رسیدیم. در این مقاله به تمام فاکتورهای سئو که برای گوگل مهم بودن پرداختم امیدوارم با مطالعۀ این عوامل بتوانید سئو و رتبه سایت خود را تغییر دهید.

راستی نظر شما در رابطه با این پُست چیست؟  خوشحال می‌شوم که نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را پایین همین پست با من در میان بگذارید.

منبع این مقاله ارزشمند:

backlinko.com/google-ranking-factors

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *