تاثیر نام دامنه در سئو

آیا نام دامنه بر سئو سایت تاثیر گذار است؟

خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1400/05/21

انتخاب دامنه مناسب اولین قدم برای وارد شدن به دنیای کسب و کار اینترنتی است. انتخاب یک دامنه خوب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در رشد و جایگاه برند شما داشته باشد. همانطور که می‌دانید در پروسه بهینه‌سازی سایت یا همان SEO فاکتورهای زیادی دخیل هستند که در مقاله با عنوان 200 فاکتور مهم سئو می‌توانید فاکتورهایی که برای رتبه‌بندی سایت‌ها مطرح شده را ببینید که البته بخشی از آن‌ها به دامنه (Domain) مربوط می‌شود. در این مقاله قصد داریم به 5 تاثیر نام دامنه در سئو بپردازیم و دقیق این موضوع برایتان روشن شود که تا چه اندازه دامنه در سئو تاثیر دارد.

تاثیر نام دامنه در سئو سایت

تاثیر نام دامنه در سئو سایت

برای انتخاب دامنه وقت بذارید و تا جایی که امکان دارد از پارامترهایی که در ادامه ذکر می‌کنیم در کسب و کارتان لحاظ کنید؛ اگر هم هیچ یک از پارامترهای دامنه را رعایت نکردید اصلآ جای نگرانی نیست شما اگر اصولی قضیه سئو را پیش بگیرید و تولید محتوای ارزشمند در برنامه کاریتان باشد رتبه های خوبی از گوگل دریافت خواهید کرد.

1. تاثیر اتوریتی و ارزش دامنه در سئو سایت

فرض کنید قصد خرید دامنه ای را دارید که قبلا مالک آن شخص و یا شرکت دیگری بوده است و چند سالی روی آن فعالیت داشته است اما به هر دلیلی آن را تمدید نکرده است، یا کسب و کار این دامنه با عدم موفقیت روبرو شده است و یا مالک دامنه فراموش کرده است تا آن را تمدید کند، سایت هایی وجود دارند که دامنه هایی که منقضی می‌شوند را به شما معرفی می‌کنند تا در صورت تمایل شما آنها را خریداری کنید.

برخی از این دامنه ها با توجه به فعالیت قبلی ای که داشته اند دارای دامین اتوریتی قدرتمندی هستند و این موضوع تاثیر مثبتی در سئوی سایت شما خواهد داشت، البته در زمان خرید اینگونه از دامنه ها دست و بال شما در انتخاب نام کمی بسته است، اما اگر بر روی نام و کلمه خاصی تعصب ندارید می‌توانید از بین این دامنه ها یک دامنه با اتوریتی بالا خریداری کنید تا تاثیر زیاد دامنه بر سئو را احساس کنید.

در این میان از موضوع اسپم اسکور دامنه قافل نشوید! دامنه هایی وجود دارند که دارای ارزش دامنه بالایی هستند و رتبه خوبی دارند اما دارای اسپم اسکور بالایی نیز هستند و این موضوع اصلا خوب نیست. ترجیحا اسپم اسکور یک دامنه ای که قصد خرید آن را دارید نباید بیش از 15 باشد. با کمی وقت گذاشتن میتوانید دامنه مناسب اینچنینی را پیدا کنید که در مقاله بهترین سایت خرید دامنه در این باره بیشتر صحبت کرده‌ایم.

2. تاثیر پسوند دامنه در سئو

تاثیر پسوند دامنه در سئو

تاثیر پسوند دامنه در سئو هم تا حدی تاثیرگذار است. دامنه های رایگانی وجود دارند که دارای ارزش منفی برای سئو سایت شما هستند و نباید از آنها استفاده کرد، پیشنهاد می‌کنم هیچ وقت سراغ هاست و دامنه های رایگان نروید.

در سئوی سایت فرقی بین دامنه .com و .ir و یا .net و … از لحاظ ارزشی وجود ندارد، همانطور که میبینید سایت ما hicontent با پسوند .net می باشد و از لحاظ سئو هیچ فرقی با سایت های دیگر ما که با دامنه های .ir و یا .com هستند ندارد.

بنابراین پسوند دامنه شما چه .ir باشد چه .com هیچ تاثیری در سئو سایت و رتبه‌بندی سایت شما در صفحه نتایج گوگل ندارد؛ تنها ایراد دامنه .ir اینکه به علت تحریم ها، امکان استفاده از گوگل ادوردز برای افرادی که میخواهند از این سرویس استفاده کنند میسر نیست.

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب هاست رایگان

3. تاثیر مدت زمان تمدید دامنه بر روی سئو سایت

یکی دیگر از مواردی که برای گوگل ارزشمند است مدت زمان تمدید دامنه است؛ البته این موضوع برای دامنه های فعالی است که دارای تولید محتوای مستمر و سایت فعال می باشند. اگر شما سایتی دارید و مدتی است روی آن فعالیت می‌کنید، گوگل بین تمدید پنج ساله و یا ده ساله دامنه ارزش متفاوتی را قائل می‌شود.

از دید گوگل سایتی که دامنه خود را به مدت 5 سال و یا بیشتر تمدید کرده است، دارای یک سایت هدفمندتر، بلند مدت تر و در نهایت با ارزش تری است به همین دلیل ارزش بیشتری را برای این نوع از دامین ها قائل می شود. پس یکی دیگر از موارد تاثیر دامنه بر سئو سایت مدت زمان تمدید دامنه می باشد.

4. تاثیر کلمه‌ کلیدی در نام دامنه

استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه همیشه هم مهم نخواهد بود. اما یکی از فاکتورهای موثر در سئو است. در واقع با استفاده از کلمه کلیدی اصلی تان در نام دامنه گوگل راحت تر می تواند حوزه کاری شما را تشخیص دهد. به عنوان مثال اگر سایت هایی که در حوزه سئو فعالیت می کنند را دیده باشید از کلمه seo در آدرس وب سایت خود استفاده کرده اند.

خیلی از کسب و کارها از کلمه کلیدی شان در نام دامنه خود استفاده نکرده اند ولی همچنان رتبه های خوبی را در گوگل دارند. ولی اگر امکانش بود سعی کنید از کلمه کلیدی اصلی تان در نام دامنه خود استفاده کنید.

تاثیر کلمه کلیدی در دامنه روی سئو سایت حالت‌های مختلفی دارد. سایت‌هایی که دامنه آن‌ها تک کلمه باشد. و صرفا کلمه‌ کلیدی کارشان را به‌عنوان نام دامنه ثبت کرده باشند، مثلا contentmarketing، بهتر توسط گوگل در کلمه کلیدی هدفشان شناسایی می‌شوند.

به این‌ سایت‌ها، سایت‌های EMD یا سایت‌هایی با دامنه کاملا یکسان (Exact Match Domain) می‌گویند. اگر سایت با کیفیتی از لحاظ محتوا داشته باشید، این مورد به کمک شما خواهد آمد. اما در سال ۲۰۱۲ اعلام شد که سایت‌هایی که کیفیت پایینی دارند و صرفا از این نوع دامنه‌ها استفاده کرده‌اند، جایگاه خود را در رتبه‌بندی نتایج از دست خواهند داد.

مقاله پیشنهادی: بهترین هاست ایران در سال 1400

5. تاثیر طول عمر دامنه در سئو

 

تاثیر طول عمر دامنه در سئو

طول عمر دامنه یکی دیگر از عوامل موثر در رتبه‌بندی سایت‌ها در گوگل است. وب‌سایت‌های قدیمی اعتبار خوبی نزد گوگل دارند اما اصلا به‌ این معنی نیست که سایت‌های جدید، در واقع دامنه‌های تازه ثبت شده نمی‌توانند رتبه‌های خوب در گوگل بگیرید. در حقیقت سایت تازه تاسیس با رعایت بسیاری از مسائل فنی در کنار محتوای مناسب، به راحتی می‌تواند در نتایج جستجوی گوگل، از یک دامنه‌ی 10 ساله سبقت بگیرد.

کیفیت محتوا سایت شما حرف اول را می‌زد. شما باید پروسه تولید محتوا سایت‌های قدیمی و با سابقه‌ را در حوزه کاری‌‌تان بررسی کنید. در صورتی که کیفیت محتوا شما از آن‌ها بهتر باشد، به موضوعات بیشتری حول یک سوژه پرداخته باشید، کامل‌تر و بیشتر نوشته باشید و مطلب مفیدی را ارائه داده باشید، قطعا شما رتبه بهتری نسبت به سایت قدیمی خواهید گرفت.

توجه داشته باشید که منظور از طول عمر یک دامنه‌ی اینترنتی، زمان ثبت آن نیست؛ بلکه عمر یک دامنه موقعی آغاز می‌شود که اولین مطلب بارگذاری شده روی آن، در موتورهای جستجو ایندکس شده باشد. پس اگر 10 سال پیش دامنه‌ای ثبت کردید و هیچ گونه فعالیتی در آن نداشته‌اید، روی اعتبار آن هیچ حسابی باز نکنید؛ چنین دامینی هیچ تفاوتی با دامنه‌ای که تنها چند ساعت از زمان ثبت آن می‌گذرد، ندارد.

مقاله پیشنهادی: تولید محتوا چیست

تاثیر نام دامنه در سئو را جدی بگیرید

انتظار نمی‌رود تا برای انتخاب نام و ثبت دامنه تمام موارد بالا را رعایت کنید، اما تا حد امکان این نکات را برای کسب و کار آنلاین خود لحاظ کنید تا چند فاکتور مثبت بدست بیاورید؛ بدون شک انتخاب دامنه از مهم ترین قدم های شروع یک کسب و کار آنلاین است. پیشنهاد می‌کنیم تمامی عوامل موثر بروی سئو به خصوص تاثیر هاست بر روی سئو را نیز بررسی کنید تا بهترین رتبه را در صفحات جستجوی گوگل بدست آورید.

جمع بندی

به صورت کلی بدانید که تاریخ انقضای دامنه، عمر دامنه، کلمه کلیدی در نام دامنه، اتوریتی و ارزش دامنه روی رتبه‌بندی سایت‌ها در گوگل می‌تواند تاثیرگذار باشد. ما در این مقاله به چندین عوامل موثر دامنه در سئو سایت پرداختیم؛ از اینکه تا انتهای مطلب با ما همراه بودید سپاس گذارم اگر در رابطه با این موضوع سوالی دارید در قسمت نظرات همین پست منتظر نظرات ارزشمندتون هستیم. در مقاله بعدی به بهترین هاست وردپرس پرداختیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *