راهنمای خرید سرور مجازی

راهنمای خرید سرور مجازی [قبل از خرید حتما بخوانید]

خواندن این مطلب 7 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1402/04/17

یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روی میزانِ کیفیتِ سرعتِ وب‌سایت تأثیر مستقیم می‌گذارد، مرحله‌ی انتخاب هاست مناسب است. اما هاست‌ها، انواع مختلفی دارند که قصد دارم در این مقاله، در مورد راهنمای خرید سرور مجازی صحبت کنم. ما پیش‌تر در دسته مقالات هاستینگ در مورد انواع هاست‌ها مفصل صحبت کرده‌ایم که البته در مورد سرور مجازی نیز مقالاتی منتشر شده. اما هنگام خرید سرور مجازی، باید نکات مختلفی را درنظر گرفت تا بتوان یک هاست باکیفیتی را تهیه کرد.

سعی من این است که در اینجا، آموزش خرید سرور مجازی را توضیح بدهم که رعایت نکاتی که در ادامه گفته می‌شود، به شما در انتخاب یک شرکت معتبر برای خرید VPS کمک می‌کند. پس با من همراه باشید.

در این آموزش این موارد را بررسی می‌کنیم:

• چه زمانی اقدام به خرید سرور مجازی کنیم؟

• توجه به 8 نکته مهم به عنوان راهنمای خرید سرور مجازی

• خرید سرور مجازی برای چه کسب‌وکارهایی مناسب نیست؟

ابتدا ببینیم سرور مجازی چیست؟

VPS یا سرور مجازی چیست؟

اگر مقاله «سرور مجازی چیست» را مطالعه کرده باشید، ما خیلی کامل در این مورد صحبت کرده‌ایم. اما برای آشنایی بیش‌تر شما، تعریف VPS یا سرور مجازی را مجدداً در اینجا می‌آورم.

«در سرور مجازی یا VPS، با استفاده از نرم‌افزارهای مجازی‌سازی، یک کامپیوتر با سخت‌افزارهای قدرتمند را به چند سرور شبیه‌سازی می‌کنند. در این حالت، هر بخش می‌تواند سیستم‌عامل متفاوتی داشته باشد و همچنین منابع مشخصی به هر سرور تخصیص داده می‌شود.

می‌توانیم سرور مجازی را به یک شهر کوچک تقسیم کنیم که در این شهر، خانه‌های مجزایی قرار دارد و هر خانه، امکانات مخصوص به خود را دارد. این خانه‌ها، درواقع همان سرورهای مجازی هستند و امکانات آن‌ها را نیز می‌توان به منابع اختصاصی هر سرور مانند رم، سی‌پی‌یو و … تشبیه کرد.»

چه زمانی سرور مجازی بخریم؟

راهنمای خرید vps

احتمالاً یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در ذهن‌تان دارید، این است که اصلاً چه زمانی برای خرید سرور مجازی اقدام کنم؟ اگر در حال حاضر از هاست‌های اشتراکی استفاده می‌کنید و احساس می‌کنید که به سرور مجازی نیاز دارید، بهتر است پیش از خرید، موارد زیر را درنظر بگیرید. سپس برای خرید VPS اقدام کنید. گرچه این مقاله در مورد راهنمای خرید سرور مجازی است، اما مطالب بیش‌تری را در ادامه خواهید دید.

• اگر ترافیک وب‌سایت‌تان رشد زیادی داشته است؛

• اگر تعداد کاربران‌تان نسبت به گذشته رشد چشم‌گیری داشته است؛

• اگر احساس می‌کنید باید امنیت وب‌سایت‌تان را افزایش دهید؛

• اگر تعداد مشتریان‌تان افزایش یافته‌اند؛

• اگر ارتباط وب‌سایت‌تان با سرور با قطعی زیادی روبه‌رو می‌شود؛

• و اگر بودجه‌ی کافی برای خرید سرور مجازی دارید؛

می‌توانید گزینه‌ی خرید سرور مجازی را بررسی کنید. در ادامه مطالب کاملی را در مورد راهنمای خرید VPS ارائه خواهم داد.

راهنمای خرید سرور مجازی (8 نکته مهم)

راهنمای خرید وی پی اس

در مقالات قبلی، در مورد مزیت‌های VPS توضیح داده‌ایم. اما در اینجا قصد دارم به آموزش خرید VPS (سرور مجازی) بپردازم. حتماً هنگام خرید وی‌پی‌اس این نکات را مدنظر قرار بدهید.

1- محل قرارگیری سرور

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای خرید سرور مجازی باید درنظر داشت، موقعیت جغرافیایی سرور است. سرور مجازی می‌تواند هم در ایران باشد (عمدتاً برج میلاد) و هم در کشورهای اروپایی و … . این‌که محل قرارگیری سرور در کجا باشد، می‌تواند تأثیر زیادی بر روی کیفیت سرعت سایت داشته باشد. البته موقعیت جغرافیایی سرور در کجا باشد، مزیت‌ها و مشکلات خود را هم دارد. مثلاً اگر سرور در ایران باشد، به‌دلیل فاصله کم سرور و کاربری که در ایران است، معمولاً سرعت بالاتری هم دارد.

اما یکی از مشکلاتی که برخی از سرورهای مجازی در ایران دارند، مشکل تحریم است. درواقع برخی از نرم‌افزارهایی که می‌توان برروی سرور مجازی استفاده کرد، در ایران (به‌دلیل تحریم بودن) قابل استفاده نیست. اما سرورهایی که مثلاً در اروپا قرار دارند، مشکلاتی بابت تحریم‌ها ندارند. زمانی‌که خودتان سرور را مدیریت می‌کنید و نیاز به نصب برخی نرم‌افزارها دارید، این مورد بیش‌تر به چشم می‌آید.

2- ویژگی‌های سخت‌افزارهای استفاده شده

در نکاتی که به‌عنوان راهنمای خرید سرور مجازی گفته می‌شود، این مورد اهمیت زیادی دارد. معمولاً مشخصات اکثر سخت‌افزارهای سرور، در پلن‌های خرید VPS درج می‌شوند. چندمورد را با هم بررسی می‌کنیم.

• فضا و نوع هارد: هاردهایی که در سرورهای مجازی استفاده می‌شوند، معمولاً یا SSD و یا NVMe. کیفیت و سرعت‌های هاردهای NVMe معمولاً بیش‌تر است. به‌همین دلیل، هنگام خرید وی‌پی‌اس، به نوع هارد و البته میزان فضایی که در اختیار شما قرار می‌دهند دقت کنید.

• میزان حافظه رم (RAM): حافظه‌ی رم هم یکی از فاکتورهای بسیار مهم در قیمت‌گذاری سرور مجازی محسوب می‌شود و البته کیفیت زیادی هم در سرعت وب‌سایت دارد. همچنین بهتر است بنا به نیازتان، میزان حافظه‌ای که نیاز دارید را انتخاب کنید.

• قدرت CPU: این‌که سی‌پی‌یوی سروری که می‌خرید، 2 هسته‌ای یا 4 هسته‌ای یا بیش‌تر باشد هم مؤثر است. درواقع بر روی کیفیت سرور مجازی، تأثیر زیادی دارد.

3- امکان مدیریت سرور مجازی

برخی از شرکت‌ها، امکان مدیریت سرور مجازی را به کاربر می‌دهند و برخی دیگر خیر. اما آیا این مورد مهم است؟ بله. اگر دانش کافی برای مدیریت VPS دارید، بهتر است وی‌پی‌اسی را انتخاب کنید که امکان مدیریت آن را داشته باشید. درغیر این‌صورت، برای کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، مدیریت سرور را به عهده‌ی شرکت بگذارید.

4- خدمات پشتیبانی شرکت

کیفیت پشتیبانی شرکت‌ها به یک اندازه نیست. جدا از این‌که در برخی از شرکت‌ها، مدتی طول می‌کشد تا به درخواست شما پاسخ داده شود، دانش فنی پشتیبان‌ها نیز اهمیت زیادی دارد. من تجربه‌ی خوب و بد زیادی از پشتیبانی شرکت‌های هاستینگ داشته‌ام. برخی از شرکت‌ها خیلی زود به درخواست کاربر پاسخ می‌دهند، اما شاید دانش کافی را برای حل مشکل نداشته باشند. برعکس این مورد هم اتفاق می‌افتد. البته شرکت‌هایی هم هستند که هم زود به درخواست شما پاسخ می‌دهند و هم اینکه دانش کافی برای رفع مشکل را دارند. اغلب این شرکت‌ها، بهترین هاست ایران شناخته شده‌اند.

5- امکان ارتقای سرور مجازی

برخی از کسب‌وکارها رشد می‌کنند. کسب‌وکار شما نیز امکان دارد توسعه پیدا کند. برای همین باید شرکتی را برای خرید سرور مجازی انتخاب کنید که به شما امکان توسعه و ارتقای آن را بدهد. مثلاً امکان دارد پس از مدتی، ترافیک وب‌سایت‌تان رشد چشمگیری داشته باشد، به‌همین دلیل نیاز به منابع بیش‌تری دارید. برای این منظور، باید بتوانید منابع بیش‌تری از سرور را در اختیار داشته باشید.

6- نوع سیستم‌عامل وی‌پی‌اس

در اغلب هاستینگ‌ها، دو نوع سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس استفاده می‌شود. هرکدام هم مزیت‌های خود را دارند. شما باید ببینید که کار با کدام برای شما راحت‌تر است. همچنین هرکدام برای زبان‌های برنامه‌نویسی خاصی استفاده می‌شوند. مثلاً اگر شما هاست مجازی را برای میزبانی وب‌سایت‌تان می‌خواهید و وب‌سایت‌تان نیز با استفاده از وردپرس راه‌اندازی شده، بهتر است که سرورمجازی با سیستم‌عامل لینوکس را انتخاب کنید.

7- میزان امنیت VPS

امنیت سرور مجازی (وی‌پی‌اس) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موارد هنگام خرید VPS شناخته می‌شود. زمانی که سرور امنی را می‌خرید، از داده‌های شما به خوبی محافظت می‌شود و امکان ورود بدافزارها به آن کاهش می‌یابد. معمولاً شرکت‌هایی که اعتبار بالایی دارند، امنیت سرورهای مجازی‌ای که ارائه می‌دهند در حد مطلوبی است. البته امنیت وب‌سایت‌هایی که بر روی سرور مجازی مدیریت می‌شوند را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد.

یک بخش آن به شرکت برمی‌گردد که مسئولیت حفاظت از اطلاعات و افزایش امنیت سرور مجازی را برعهده دارد و بخش دوم به مدیران وب‌سایت برمی‌گردد که باید با استفاده از برنامه‌هایی، جلوی ورود هکرها و تزریق ویروس به وب‌سایت را بگیرند.

8- قیمت سرور

قیمت سرور هم می‌تواند مهم باشد؟ بله. قیمت در کنار کیفیت، همیشه به عنوان یکی از مؤلفه‌های خرید سرور مجازی درنظر گرفته می‌شود. البته این‌که شرکتی قیمت بالا یا پایینی را برای VPS درنظر بگیرد، نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالا یا پایین آن نیست. اما هنگام خرید وی‌پی‌اس، باید هزینه‌ای را بابت آن پرداخت کنید که متناسب با سخت‌افزارهای ارائه‌شده، اعتبار شرکت هاستینگ و … باشد.

خرید سرور مجازی برای چه کسب‌وکارهایی مناسب نیست؟

سرور مجازی مناسب چه کسب‌وکارهایی است؟

گرچه خرید وی‌پی‌اس برای بسیاری از کسب‌وکارها مناسب است، اما برخی از کسب‌وکارها هم هستند که شاید نیازی به خرید VPS نداشته باشند. در اینجا چندمورد را بررسی می‌کنیم.

1- نیاز داشتن به سرور اختصاصی

گاهی وقت‌ها، رشد کسب‌وکار به حدی است که سرور مجازی جوابگوی آن‌ها نیست. به همین دلیل بهتر است از سرورهای اختصاصی استفاده کنند. در مقالات قبلی، تفاوت‌ سرور اختصاصی و سرور مجازی را بررسی کرده‌ایم. خیلی از کسب‌وکارهای بزرگ، حتماً باید از سرور اختصاصی استفاده کنند.

2- کسب‌وکارهای کوچک

اگر کسب‌وکار کوچکی دارید و بودجه‌ی زیادی هم برای خرید سرور مجازی درنظر نگرفته‌اید، شاید نیازی هم به خرید نداشته باشید! چراکه هزینه‌ی سرور مجازی برای کسب‌وکارهای نوپا و کسب‌وکارهایی که به اندازه‌ی کافی رشد نکرده‌اند، از لحاظ مالی توجیهی ندارد.

3- نداشتن دانش تخصصی برای مدیریت VPS

یکی از نکات بسیار خوبی که در مقاله «سرور مجازی چیست» توضیح دادیم، این بود که مدیریت سرور مجازی نیاز به دانش فنی دارد و باید از اعضای تیم، افرادی بتوانند VPS را مدیریت کنند. استخدام افرادی با چنین دانش فنی، نیازمند هزینه است. اگر افرادی را در داخل تیم‌تان ندارید که دانش مدیریت سرور مجازی را یاد نگرفته باشند، احتمالاً خرید سرور مجازی گزینه‌ی مناسبی برای شما نیست.

بهترین سایت خرید VPS

بهترین سرور مجازی

در قسمت‌های بالا، نکاتی به عنوان آموزش خرید وی پی اس گفته شد. اما اگر قصد دارید سرور مجازی را خریداری کنید، ما برای راحتی کار شما، لیست بهترین شرکت‌های ارائه‌دهنده سرور مجازی را در مقاله «بهترین سایت خرید سرور مجازی» آورده‌ایم. تقریباً تمامی نکات مهم مربوط به هر شرکت را بررسی کرده‌ایم که شما می‌توانید آنها را با هم مقایسه کنید و بهترین شرکت برای خرید وی‌پی‌اس را انتخاب کنید.

جمع‌بندی نهایی در مورد راهنمای خرید VPS

در اینجا، نکاتی را به‌عنوان راهنمای خرید سرور مجازی برای شما آوردیم تا با استفاده از آنها، بتوانید شرکت و پلن مناسبی را انتخاب کنید. باتوجه به این‌که انتخاب هاست، مرحله‌ی سخت و البته مهمی است، ما در این مقاله، نکاتی را توضیح دادیم تا به شما در انتخاب و خرید سرور مجازی کمک کنیم. امیدواریم این نکات به شما در خرید VPS مناسب کمک کند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *