بهترین فونت‌ های فارسی

معرفی ۴ تا از بهترین فونت‌ های فارسی + تخفیف ویژه

خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1403/01/18

همیشه اولین برخوردها در ذهن باقی می‌مانند. این تجربه‌ای است که اکثر ما در اولین دیدار با افراد، مکان‌ها، کتاب‌ها یاد داشته‌ایم.

اما اگر بگوییم یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در تجربه کاربر و ماندگاری او در وب‌سایت استفاده از فونت چشم‌نواز و خوانا است، بی‌راه نگفته‌ایم! در ادامه این مقاله قصد داریم فونت‌های ایران سنس، ایران یکان، انجمن و دانا را به‌عنوان بهترین فونت‌ های فارسی بررسی و معرفی کنیم. پس اگر قصد خرید فونت دارید دست نگه داشته و اول این مقاله را بخوانید.

بهترین فونت‌ های فارسی

در این بخش قصد داریم طبق معیارهای تاریخچه، طراحی، تنوع وزن، فونت متغیر و خوانایی بهترین فونت‌ های فارسی را بررسی کنیم.

1. فونت ایران سنس

فونت ایران سنس

تاریخچه: فونت ایران سنس در سال ۹۳ هم‌زمان با رشد اکوسیستم استارتاپ‌های ایران متولد شد. آن روزها طراحانی که شرکت‌های استارت‌آپی مشغول به کار بودند با نگاهی کاربردی‌تر به فونت فارسی جسارت بیشتری در استفاده از فونت‌های جدید داشتند.

فونت ایران سنس در شروع کارش بیشتر از همه در طراحی وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای مجموعه‌هایی مثل دیجی‌کالا، کافه‌بازار، آپارات، اسنپ و … مورد استفاده قرار گرفت به نشانه‌ای از جامعه استارت‌آپی در ایران معروف شد.

طراحی: ایران سنس ظاهری مدرن و مینیمال دارد. در شکل حروف این فونت شکستگی و مسیر مستقیم کمتر دیده می‌شود. گردش‌های زیاد و پرهیز از قالب‌های هندسی حس و حال انسانی و طبیعی به ایران سنس داده است. فونت ایران سنس یک طراحی ساده و معمولی داشته تا خوانایی و روان‌خوانی را به حداکثر میزان مطلوب برساند.

ویژگی‌های فونت ایران سنس

تنوع وزن: نسخه جدید این فونت ۱۱ وزن مختلف به شما می‌دهد. هر کدام از این وزن‌ها ساختار مشترکی دارند به‌طوری‌که با افزایش وزن تناسب آن حروف تغییر نمی‌کند.

فونت متغیر: تکنولوژی فونت متغیر به شما این امکان را می‌دهد که همهٔ وزن‌ها و استایل‌ها را در قالب یک فایل فونت در اختیار داشته باشید. این ویژگی برای ساخت وب‌سایت بسیار مناسب است؛ چون با استفاده از یک فایل فونت همه وزن‌ها و استایل‌ها را در اختیار دارید و این ویژگی سرعت لود هر صفحه را سریع‌تر خواهد کرد.

چینش دقیق نقطه‌ها و دندانه‌ها: در نسخه جدید فونت ایران سنس نقطه‌ها در جای درست خود یعنی زیر حرف مربوط به آن قرار دارند و این به چشم کمک می‌کند تا با تشخیص نقطه‌ها حروف را بهتر و راحت‌تر از هم تشخیص دهد.

در فونت ایران سنس هر دندانه باتوجه به حروف قبل و بعد خود جای نقطهٔ خود را طوری تعیین می‌کند تا نهایت نظم و زیبایی در شکل کلمات به دست آید.

اگر می‌خواهید توضیحات تخصصی‌تر را در مورد دیگر ویژگی‌های فونت ایران سنس بدانید حتماً صفحه این فونت را در سایت فونت ایران بررسی کنید.

کاربرد ایران سنس

ایران سنس یک فونت خانواده‌دار است که برای کاربردهایی مثل طراحی رابط کاربری، طراحی سایت، تبلیغات و… استفاده می‌شود. نمونه‌های استفاده از ایران سنس را می‌توانید در سایت‌های ایزی‌تریدر مفید، از کی و مستر بلیط را بررسی کنید.

در حال حاضر نسخه ۸ این فونت در سایت فونت ایران منتشر شده و شما با خرید آن از این سایت به فونت‌های اصلی، سبک نقطه پیوسته (قابل‌استفاده در موبایل و همه نرم‌افزارها)، وریبل فونت، وب فونت، فونت‌های با اعداد فارسی، فونت بدون انگلیسی و فونت‌های ایران‌سنس ۵ دسترسی خواهید داشت.

خرید بسته کامل و قانونی فونت ایران سنس از سایت فونت ایران

2. فونت ایران یکان

فونت ایران یکان

تاریخچه: اولین‌بار فونت ایران یکان در سال ۱۳۹۵ و زمانی که فونت‌های یکان و ایران سنس بیشترین استفاده را در طراحی رابط کاربری داشتند منتشر شد. به همین دلیل مسلم ابراهیمی تصمیم گرفت تایپی طراحی کند که شخصیتی میان این دو فونت محبوب را داشته باشد.

طراحی: فونت ایران یکان یک فونت دارای هندسه و مدرن اما سیال و نزدیک به سلیقه ایرانی بوده و به دلیل وجود منحنی‌ها و نزدیک‌تر بودن شکل حروف به ساختار آشنای نسخ مناسب متون ریز و طولانی است.

ویژگی‌های فونت ایران یکان

تنوع وزن: ایران یکان شامل ۱۱ وزن متنوع است.

فونت متغیر: این فونت نسخه فونت متغیر دارد که علاوه بر دسترسی به وزن‌های متنوع می‌توانید شکل نقطه‌ها را در ۴ حالت متفاوت تغییر دهید.

خوانایی نقطه‌ها: در فونت ایران یکان برای خوانایی بیشتر در وزن‌های پایین نقطه‌ها منفصل شده‌اند و در وزن‌های بالا برای فشردگی بهتر و نمایشی‌تر شدن، نقطه‌ها پیوسته هستند.

کاربرد ایران یکان

بیشترین کاربرد فونت ایران‌یکان در طراحی رابط کاربری است. اما از این فونت در طراحی وب‌سایت و تبلیغات هم استفاده می‌شود. وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی مثل دیجی‌کالا، دیجی‌استایل، شیپور، روبیکا و …از فونت ایران یکان استفاده کرده‌اند.

در حال حاضر ایران یکان X در سایت فونت ایران منتشر شده است. با خرید آن از این سایت به فونت‌های اصلی، وریبل فونت، وب فونت، فونت‌های با اعداد فارسی، فونت بدون انگلیسی دسترسی خواهید داشت.

خرید بسته کامل و قانونی فونت ایران یکان از سایت فونت ایران

3. فونت انجمن

فونت انجمن

تاریخچه: خانواده بزرگ انجمن به‌صورت اختصاصی و با حمایت «انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران» متولد شده است. این فونت از نظر زیبایی، طراحی استاندارد و تنوع وزن‌ها جایزهٔ اول دوسالانه سرو نقره‌ای را به خودش اختصاص داد.

طراحی: آخرین نسخه این فونت یعنی انجمن مَکس تایپ‌فیسی مدرن با فرم‌های ساده و ارگانیک دارد. این فونت با حفظ الگوهای آشنای خوانش نوشته شما را خواندنی‌تر می‌کند. فونت انجمن مکس منعطف و معتدل بوده و در حد واسط سادگی و پیچیدگی قرار دارد. سادگی این فونت در انتقال سریع مفاهیم به محتوای شما کمک می‌کند.

ویژگی‌های فونت انجمن

تنوع وزن: فونت انجمن در ۱۳ وزن متنوع به همراه چهار حالت نقطه‌های کلاسیک، گرد، مربع و به هم پیوسته ارائه شده است. انجمن مکس در تمامی وزن‌ها با داشتن فرم‌هایی سالم و درست، فاصله‌گذاری دقیق و تنظیم فضاهای مثبت و منفی در جهت خوانایی و خواندنی بودن گام برداشته است.

با این ویژگی می‌توانید از وزن‌های نمایشی برای تیترها و از وزن‌های نازک‌تر برای متن‌های ریز و طولانی استفاده کنید. سادگی سبک طراحی انجمن مکس موجب می‌شود تا در سایزهای مختلف همچنان خوانا باشد.

فونت متغیر: این فونت نسخه متغیر دارد.

سبک فشرده: موقعیت‌های زیادی در سایت پیش می‌آید که نیاز است متن در یک فضای مشخص شده جا بگیرد. فونت انجمن متغیر با جابه‌جایی یک بازو راه‌حل حرفه‌ای و سالم برای این موقعیت‌ها فراهم کرده است.

سبک‌های نوشتاری متنوع: با فعال کردن استایل‌های فونت انجمن می‌توانید از ۴ فرم مختلف نوشتن حروف در تایپوگرافی استفاده کنید. گاهی یک واژه با تغییری کوچک در شیوه اتصالات حروف زیباتر دیده می‌شود.

کاربرد فونت انجمن

بیشترین کاربرد فونت انجمن در طراحی رابط کاربری وب و موبایل و طرح‌های تبلیغاتی است. (ما در سایت های کانتنت از فونت انجمن فونت ایران استفاده می‌کنیم)

در حال حاضر نسخه انجمن مکس در سایت فونت ایران در پکیجی شامل فونت پایه، فونت نقاط، فونت ایتالیک، فونت فشرده و فشرده ایتالیک، فونت متغیر، وب فونت، فونت اعداد فارسی و فونت بدون انگلیسی به همراه راهنما به فروش می‌رسد.

خرید بسته کامل و قانونی فونت انجمن از سایت فونت ایران

4. فونت دانا

فونت دانا

تاریخچه: فونت بسیار محبوب دانا در خرداد ۱۳۹۸ منتشر شد و از آن زمان بسیاری از برندها و کسب‌وکارها از طراحی مدرن و معاصر فونت دانا در پروژه‌هایشان استفاده کرده‌اند.

طراحی: فونت دانا یک تایپ فیس هندسی و نزدیک به خط نسخ دارد. هندسی بودن این فونت آن را مدرن و معاصر نشان می‌دهد. هندسه موجود در حروف فونت دانا با ترکیب خط مستقیم و دایره شکل گرفته و به‌ندرت از منحنی آزاد استفاده شده است. علاوه‌بر آن نزدیک بودن به شیوه نسخ این فونت را در اندازه ریز و نوشته‌های طولانی خواناتر کرده است.

ویژگی‌های فونت دانا

تنوع وزن: نسخه جدید فونت دانا با ۱۳ وزن در دسترس است.

فونت متغیر: در نسخه جدید فونت دانا برای کاهش پیچیدگی فونت و افزایش کیفیت طراحی و ساخت بسیاری از متغیرهای کم کاربردش حذف شده است. در این نسخه از فونت دانا دو متغیر تغییر وزن و کشیدگی وجود دارد.

برای مطالعه سایر ویژگی‌ها و مشخصات فنی این فونت حتماً صفحه این محصول را در سایت فونت ایران مطالعه کنید.

کاربرد فونت دانا

این فونت در تبلیغات و طراحی سایت بسیار موردتوجه قرار گرفته است. وب‌سایت‌هایی مثل تپسی، ریسلو، از کی وام، زیب، هاست ایران و… از این فونت استفاده کرده‌اند.

در حال حاضر نسخه ۳.۳ این فونت در سایت فونت ایران در پکیجی شامل فونت اصلی، وب فونت، فونت اعداد فارسی و فونت بدون انگلیسی، وریبل فونت و فونت دانا ۲ به همراه راهنما به فروش می‌رسد.

خرید بسته کامل و قانونی فونت دانا از سایت فونت ایران

خرید بهترین فونت‌های فارسی با تخفیف

خب یک خداقوت به شما می‌گوییم که تا اینجا همراه ما بودید. به‌پاس این همراهی یک تخفیف برایتان داریم و قبل از جمع‌بندی مطالب به شما کد تخفیف فونت ایران را تقدیم می‌کنیم، با کد hicontent۲۰ می‌توانید با ۲۰% فونت مدنظرتان را از فونت ایران تهیه کنید.

جمع‌بندی

همان‌طور که در مقاله بهترین سایت های خرید فونت گفتیم فونت ایران یکی از اصلی‌ترین و بهترین مراجع فونت فارسی است. در این مقاله ۴ تا از بهترین و پرطرف‌دارترین فونت‌های فارسی را برای شما بررسی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید حتماً مقاله معیارهای خرید فونت را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

امیدوارم این مطلب برای شناخت بهترین فونت‌ های فارسی به شما کمک کرده باشد. اگر فونت دیگری می‌شناسید که شایسته معرفی در این مقاله است حتماً به ما بگویید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *