نوشتن مقاله برای سایت با 3 الگوی فوری

خواندن این مطلب 4 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1400/01/07

در این مقاله میخواهیم سه الگوی آماده برای نوشتن مقاله برای سایت ارائه کنیم. این مطلب بخشی از محصول «چک‌لیست مقاله‌ مدیرسبز» است که به نوشتن و انتشار گام به گام یک مقاله در سایت می‌پردازد.

پیشنهاد می کنم سری به خلاصه کتاب مدرس مرجع بزنید.

1. الگوی “چگونه…”

همه می‌دانند مقاله‌ها و پست‌های وبلاگی «چگونه…» بیشترین متقاضی را دارد و بیشترین لینک‌ها و مطالب محبوب آنلاین هم مربوط به آن‌‌ها است.

افراد دنبال اطلاعات مفید هستند و وقتی چنین اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهید، با تبلیغ آن نزد دیگران، به شما پاداش را می‌دهند. این الگو یکی از آسان‌ترین روش‌های مقاله‌نویسی در وب سایت است.

اولین و بزرگ‌ترین چالش، یافتن افراد کافی برای مطالعه مقاله است و فقط با «عنوان» است که این نبرد را می‌برید یا در آن مغلوب می‌شوید. خلق عنوان جذاب در نوشتن محتوای جذاب هم کمک کرده و مخاطب را به خواندن ادامه مطلب تشویق می‌کند.

فقط به مزیت‌ها اشاره کنید

نکته جالب درباره محبوبیت مقاله‌های “چگونه…” این است که مردم واقعا نمی‌خواهند کار جدیدی یاد بگیرند. پیش از آن به‌اندازه کافی کارهای جدید انجام داده‌اند!

بلکه دلیل اصلی این است که زندگی‌های پرمشغله و دیوانه‌وار امروزی ما را مجبور می‌کند دنبال نکات، ترفندها و روش‌های جدیدی برای بهتر و ساده‌تر کردن کارها و در نتیجه خوشحال‌تر کردن خودمان باشیم. تمرکز بر اصل «بهتر، ساده‌تر، شادتر» کلید نوشتن عنوان‌ و محتوای جذاب در مقالات “چگونه…” است.

موضوع این نیست که مردم مزایای یادگیری کاری جدید را نمی‌دانند، کاملا برعکس… موضوع این است که مزایای معمولی جذابیتی برایشان ندارد و دیرتر به آن واکنش نشان می‌دهند؛ اما دنبال مزیت‌های فوری هستند.

چند نکته مهم دیگر پیش از نگارش مقاله‌های “چگونه…”

الف. دو برابر کردن مزیت‌ها، دو برابر کردن قدرت مقاله

یکی از معروف‌ترین عناوین برای مقالات «چگونه…» این بود:
«چگونه دوستان جدیدی بیابید و بر مردم اثر بگذارید»

قبل از اینکه دِیل کارنِگی کتاب «چگونه دوستان جدیدی بیابید و بر مردم اثر بگذارید» را به‌طور رسمی منتشر کند، آن‌ را از طریق سفارش‌های پُستی فروخت و همین عنوان را برای نامه فروش برگزید. اگرچه محتوای کتاب بسیار جذاب بود؛ اما عنوان کتاب هم به‌تنهایی واقعا درخشان بود. ساختار نگارش این عنوان بسیار قدرتمند است. مزیت اول بعد از کلمه «چگونه» و مزیت دوم بعد از کلمه «و» می‌آید. ساده است، نه؟

به قول دیوید گارفینکل در کتاب «عنوان‌های تبلیغاتی که ثروتمندتان می‌کند» چنین عنوان‌هایی واقعا فریبنده هستند. ارتباط تنگاتنگی بین مزیت اول و دوم وجود دارد که نشان می‌دهد در صورت دست یافتن به مزیت اول، مورد دوم هم خودبه‌خود در دستتان است.

به چند مثال دیگر توجه کنید:

• چگونه در وقتتان صرفه‌جویی کرده و کارهایتان را انجام دهید (مشاور مدیریت زمان)
• چگونه شغل بهتری بیابید و درآمد بهتری کسب کنید (مسئول استخدام)
چگونه با کسب و کار اینترنتی در منزل به درآمد میلیونی برسیم؟ (کار در منزل)

اگر ارتباطی منطقی بین دو بخش عنوان ایجاد کنید و نکاتی مرتبط و مهم را در متن مقاله بیاورید، ساختار «چگونه..» دوتایی همیشه نتیجه‌بخش است.

ب. چگونه (کاری خسته‌کننده) انجام دهید که به (نتیجه‌ای جذاب) منجر ‌شود

تعیین مزایای یادگیری کاری جدید دشوار است. می‌توانید از یک عنوان «چگونه…» استفاده کرده و با کمک کلمه «که…» و اشاره به موضوع اصلی مقاله، عنوان را بهتر کنید.

وقتی کلمه «که…» را اضافه می‌کنید، از خودتان بپرسید مزیت اصلی مقاله‌‌ چیست. سپس به بهترین راه بیان آن فکر کنید که تا حد ممکن خاص باشد.

• چگونه خانه‌ای رهن کنید که مبلغی هم برایتان بماند
• چگونه خانه‌ای رهن کنید که اجاره ماهیانه‌ شما را نصف کند
• چگونه خانه‌ای رهن کنید که خانه رویاهایتان باشد و ماهانه 3 میلیون تومان هم پس‌انداز کنید.

کدام‌یک از عناوین بالا بیشتر توجهتان را جلب کرد؟

اکنون مقاله «چگونه…» خودتان را با کمک جدول زیر بنویسید.

مقاله چگونه بنویسیم

2. الگوی «گام‌به‌گام»

مقالات «گام‌به‌گام» شباهت زیادی به مقالات «چگونه…» دارند؛‌ زیرا روش دست‌یابی به یک نتیجه خاص را در گام‌های کوتاه نشان می‌دهند. اگر فکر می‌کنید نگارش مقالات «چگونه…» ساده است، نوشتن مقالات «گام‌به‌گام» آب خوردن است.

چگونه مقالات گام‌به‌گام بنویسم

مقاله آموزش خرید هاست و دامنه در 6 گام را ببینید.

3. الگوی «افسانه زدایی»

آیا خریداران درک نادرستی از صنعت و خدمات شما دارند؟ فکر نمی‌کنید وقتش است با صدای بلند برایشان توضیح دهید، به این تصورات نادرست پایان داده و بیشتر بفروشید؟

از الگوی افسانه زدایی استفاده کنید تا به خریداران انگیزه دهید و آن‌ها را متقاعد کنید که از شما حمایت کرده و در محصولات و خدماتتان سرمایه‌گذاری کنند.

مقاله افسانه زدایی

برای دسترسی به 40 الگوی فوری نوشتن مقاله برای سایت می توانید از سایت مدیرسبز این محصول را تهیه کنید.?

 

چک‌لیست نوشتن مقاله‌

اشتراک گذاری

2 یک نظر

  1. عرفان پاسخ

    خدایی این مفید بود!
    بارها مونده بودم برای ارائه محتوا و دد لاین هاش داشت میگذشت!
    بی نظیر بود. ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *