تاثیر هاست بر سئو

آیا هاست روی سئو سایت تاثیرگذار است؟

خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1400/05/21

داستان نوشتن این مقاله این بود که هفته پیش یه مقاله با عنوان بهترین هاست وردپرس منتشر کردیم و چند تا از دوستان براشون سوال بود که آیا واقعا هاست در سئو سایت تاثیر گذار هست یا نه؟ همانطور که می دانید عوامل بسیار زیادی در سئو سایت اثر گذار هستند هاست تاثیر مستقیمی روی سئو ندارد! اما اگر سایتی هاست بی کیفیت داشته باشد و اکثر اوقات “Down” باشد به تنهایی همین مورد می تواند تمام زحمات شما در سئو را به باد دهد. یعنی شما هر چقدر محتوای خوب تولید کنید براش بک لینک بسازید ولی سایتتان در دسترس نباشد (حتی برای چند ساعت) لطمه بزرگی به سئو سایت‌تان وارد می کند.

اگر فکر می کنید کیفیت هاست سایت تان تاثیر آنچنانی روی سئو ندارد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نظرتان به کلی عوض شود.

برای آن دسته از همراهانی که با هاستینگ های برتر ایران آشنایی کافی ندارند، توصیه می‌کنیم مقاله «بهترین هاست» از مجموعه مقالات هاستینگ را مطالعه نمایند زیرا در این مقاله خیلی عمیق به بررسی بهترین هاستینگ ها پرداخیتم که نیاز است قبل از خرید هاست این اطلاعات را بدانید.

آیا هاست روی سئوی سایت تاثیر دارد؟

آیا هاست روی سئوی سایت تاثیر دارد

بله تاثیر دارد! هاست از جمله مواردی است که بر روی سئوی سایت نقش موثری دارد. می توان برای مشخص شدن نقش هاست روی سئوی سایت به دو مورد اشاره کرد.

مورد اول اینکه هر چه سرعت بارگذاری سایت بیشتر باشد، از نظر سئو رتبه بهتری دارد. همانطور که می دانید گوگل در این مورد خیلی حساس است، که کاربران کمترین انتظار را برای لود شدن سایت بکشند.

مورد دومی که روی سئوی سایت تاثیر دارد، آپتایم بالا یا همیشه در دسترس بودن سایت است. هاست هایی که کیفیت بالاتری دارند و همیشه در دسترس هستند یک مزیت محسوب می شوند.

در ادامه مفصل به 5 فاکتور موثر در کیفیت هاست میپردازیم تا همیشه خرید هاست با کیفیت در اولویت کارتان باشد.

اصلا چرا باید از هاست با کیفیت استفاده کنیم؟

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب هاست رایگان

قضیه مهمی که همیشه گوگل به آن بسیار اهمیت می دهد رضایت کاربران از سایت مورد نظر است. سایتی که همیشه بدونه هیچ مشکلی در دسترس کاربرانش باشد، در سئو بسیار اهمیت دارد.

کیفیت هاست بر روی سرعت سایت، امینت، پایداری سایت تاثیر گذار است. همانطور که می دانید سرعت یکی از فاکتور مهم در سئو سایت است که مستقیما روی سئو تاثیر گذار است. پس خیلی  واضح است که اگر از هاست با کیفیت و پر سرعت داشته باشید سایت تان همیشه بالاست و کاربرانتان از موندن در سایت تان لذت می برند.

5 فاکتور مؤثر در کیفیت هاست

فاکتورهای هاست خوب

فاکتورهای ذکر شده نقش اساسی در تعیین کیفیت هاست ایفا می‌کنند. در ادامه هریک از آن‌ها را به صورت مجزا شرح خواهیم داد:

  1. امنیت بالا
  2. سرعت بالا
  3. آپتایم بالا (پایداری)
  4. سازگاری هاست با سایت
  5. پشتیبانی مناسب و سریع

1. امنیت بالا

تأمین امنیت سایت و سرور از ملزومات یک هاست خوب است، سعی کنید حداقل فاکتورهای مؤثر در امنیت وب‌سایت را بشناسید و هوشیارانه عمل کنید، شما موظف هستید امنیت سایت خود را تأمین کنید و عدم توجه به آن شاید برای شما گران تمام شود.

امنیت سایت تاثیرپذیر از امنیت هاست و محتوای موجود در آن است. امنیت هاست باید به نحوی باشد که دسترسی و نفوذ به آن تقریباً غیرممکن باشد و تا جایی که امکان دارد، ضعف‌های امنیتی احتمالی محتوای سایت را پوشش دهد.

یکی از خطرناک‌ترین حملات به این صورت است که نفوذ به یک هاست در سرور انجام شده و به‌واسطه آن بقیه اکانت‌های روی سرور نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. لازم است اقدامات لازم جهت تأمین امنیت سایت به‌صورت کامل توسط شرکت‌های هاستینگ انجام شود تا ضعف امنیتی یک سایت، سایت‌های دیگر روی آن سرور را با مشکل مواجه نکند، چون در صورت بروز مشکلات امنیتی، تأثیر بسیار بدی روی سئو سایت خواهد گذاشت.

همچنین نصب و استفاده از گواهی امنیتی SSL در سئو سایت تاثیر گذار است. برای اطلاعات بیشتر در مورد گواهی SSL پیشنهاد می کنم دو مطلب زیر را بخوانید.

SSL چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

بهترین ssl های رایگان

2. سرعت بالا

مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامتر یک هاست با کیفیت، سرعت است. گوگل از سرعت لود به‌عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی یادکرده‌ است. در سال ۲۰۱۰ گوگل اعلام کرد، سرعت لود یک صفحه‌ی وب یکی عوامل رتبه‌بندی است و نقش مهمی در رتبه‌ی سایت در جستجوی طبیعی دارد.

تأثیر سرعت سایت بر سئو را می‌توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد:

1. سرعت دسترسی به سایت برای موتورهای جستجو

وقتی ربات های گوگل وارد سایت شما می‌شود اولین عامل مهمی که روی سئو تأثیرگذار خواهد بود، سرعت دسترسی به صفحات سایت است.

2.سرعت دسترسی به سایت برای بازدیدکنندگان سایت

وقتی کاربری وارد سایت می‌شود انتظار دارد طی مدت کوتاهی محتوای صفحه به‌صورت کامل لود شود. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، کاربر صفحه را بسته و به سراغ سایر نتایج جستجو خواهد رفت.

درنتیجه، نرخ پرش صفحه سایت بالا می‌رود. برداشتی که گوگل از این اتفاق خواهد داشت این است که یا محتوای صفحه شما مرتبط نیست یا اینکه سرعت دسترسی به سایت پایین است. درنهایت با بیشتر شدن تعداد نرخ پرش، رتبه‌ی صفحه در نتایج جستجو افت خواهد کرد.

با استفاده از ابزار GTmetrix می‌توانید سرعت بارگیری صفحات سایت خود را بررسی کنید.

3. آپتایم بالا

قطعی هاست یا اصطلاحاً Down شدن می‌تواند یک هاست را از چشم گوگل بیاندازد و یک نمره منفی در سئو سایت باشد. از مهم‌ترین وظایف شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، آپتایم مناسب است. آپتایم و یا میزان پایداری به بیان ساده، به مدت‌زمان در دسترس بودن یا بالا بودن سایت گفته می‌شود.

میزان آپتایم، معمولاً به‌صورت درصدی و ماهیانه اندازه‌گیری می‌شود. در صورتی‌ که هاست شما قطعی داشته باشد، به این معناست که آپتایم سایت پایین است و این امر لطمه‌ی زیادی به سئو سایت میزند، جدا از اینکه بازدیدکنندگان را از دست می‌دهید، گوگل را هم ناامید می‌کنید، رتبه سایت شما پایین می آید. اگر میزان قطعی سرور زیاد باشد، گوگل از طریق ابزار وبمستر تولز خطای «google bot can’t access your site» را برای شما ارسال خواهد کرد و ممکن است سایت شما از نتایج حذف شود.

حداقل میزان قابل‌قبول آپتایم ماهانه 99.4 درصد به بالاست و مقدار کمتر از این قابل‌قبول نیست. توجه داشته باشید که در آپتایم 99.9 درصد در مدت یک ماه در حدود یک ساعت قطعی وجود خواهد داشت که اگر برای مثال این مقدار به 99 درصد برسد میزان قطعی حدود 8 ساعت در ماه خواهد بود!

4. سازگاری هاست با سایت

سازگاری هاست با سایت از موارد مهمی که به‌منظور افزایش کارایی سایت و جلوگیری از بروز مشکلات فنی در سئو می تواند تاثیرگذار باشد. هر هاست بسته به پیکربندی ساختار آن با یکسری سایت‌ها سازگاری دارد. بهتره قبل از خرید هاست ملزومات سیستم مدیریت محتوای خود را مطالعه نموده و آن اطلاعات را در هنگام سفارش هاست در نظر بگیرید. به‌ عنوان‌ مثال سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکسری ملزومات دارد که باید به آن توجه کرد. سازگاری هاست با سایت به لحاظ پیکربندی و ساختار بسیار بااهمیت است. در همین راستا شرکت‌های ارائه دهنده هاستینگ در سال‌های اخیر اقدام به ارائه سرویس‌های اختصاصی همچون هاست وردپرس، هاست ووکامرس ، هاست دانلود و … کرده‌اند. در صورت عدم سازگاری، احتمال مصرف بالا، از دسترس خارج شدن سایت یا به وجود آمدن اختلالات فنی زیاد، قاعدتاً تأثیر منفی بر روی سئو خواهد داشت.

برای اطمینان خاطر از این موضوع قبل از خرید هاست، در مورد سازگاری آن با سیستم مدیریت محتوای خود، از شرکت هاستینگ این موارد را جویا شوید.

مقاله پیشنهادی: هاست دانلود

5. پشتیبانی مناسب و سریع

پشتیبانی خوب و به‌موقع بخشی از وظایف اجتناب‌ناپذیر شرکت‌های هاستینگ است، زیرا سرویس هاست حتی اگر خوب و ایده‌آل هم باشد، در هر صورت در مواقعی به پشتیبانی نیاز دارد. علاوه بر مشکلاتی که فوریت بالایی دارند و باید سریعاً رفع شوند، مواردی نظیر ارتقا، بازیابی و مانند آن‌ها نیز می‌بایست توسط شرکت هاستینگ به‌سرعت انجام شود. شرکت هاستینگ می‌بایست به‌صورت ۲۴ ساعته در طول ۷ روز هفته حتی ایام تعطیل از سرویسی که ارائه داده است به‌خوبی پشتیبانی نماید و پاسخگوی مشتریان خود باشد.

پس برای انتخاب هاست مناسب به 5 عامل امنیت، سرعت، آپتایم، سازگاری و پشتیبانی شرکت هاستینگ توجه داشته باشید؛ حال که به اهمیت کیفیت هاست و تأثیر آن بر سئو آگاهی دارید و فاکتورهای مؤثر بر آن را می‌شناسید، وضعیت فعلی هاست و سرور خود را بررسی کنید و ببینید موقعیت فعلی شما مناسب است یا ترجیح می‌دهید هاستینگ سایت خود را عوض کنید.

سخن آخر

اگر سئو سایت برایتان مهم است، سعی کنید از همان ابتدای کار طبق اصول پیش برید و از هاستینگ معتبری یک هاست باکیفیت انتخاب کنید. همانطور که متوجه شدید کیفیت هاست بسیار مهم است و تاثیر غیر مستقیم روی سئو می گذارد. پیشنهاد می کنم در انتخاب و خرید هاست دقت بیشتری داشته باشید تا مشکلی بابت این مسئله در آینده برایتان پیش نیاید. امیدوارم میزبانی خوبی را برای سایت تان پیدا کنید. در مقاله بعدی میخواهیم به تاثیر دامنه روی سئو بپردازیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *