انتخاب کلمه کلیدی

11 اشتباه خطرناک در انتخاب کلمات کلیدی

خواندن این مطلب 9 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1399/05/19

انتخاب کلمات کلیدی یکی از سخت ترین کارهایی است که یک سئوکار انجام می دهد. طبق نظرسنجی هایی که بین سئوکارها انجام شده است نشان می دهد اکثر آن ها از پروسه تحقیق کلمات کلیدی و دسته بندی کلمات حال خوشی ندارند.

چرا که انتخاب کلمات کلیدی کار سخت و زمانبری است. و کوچکترین اشتباه ممکنه فرایند سئو را مختل کند. بنابراین نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب یکی از مهم ترین مباحثی است که در هنگام یادگیری و آموزش سئو سایت باید به آن توجه کنید.

اولین کار برای شروع بهینه سازی سایت در مسیر رشد و موفقیت، انتخاب درست کلمات کلیدی است. اگر کلمه کلیدی درستی برای سایت انتخاب نشود بقیه مراحل هم، نتیجه خوبی نخواهد داد و دقیقا مانند یک دیواری است که توسط بنایی کج ساخته شود.

اشتباهات رایج در پروسه انتخاب کلمات کلیدی می توانند سرعت رشد شما را کاهش دهد و در مواردی انرژی و وقت شما را تلف کند. با اینحال بعضی از این اشتباهات قابل جبران‌اند اما بعضی از آن ها نیاز به صرف انرژی و هزینه های زیادی دارند.

از شما میخواهم در این مطلب با من همراه باشید تا از همین ابتدای کار با اشتباهات رایج اما خطرناک در انتخاب کلمات کلیدی آشنا شوید و در استراتژی سئو خود از این اشتباهات دوری کنید. و روز به روز روی تقویت کردن سئو سایت تان کار کنید.

قبلاً در های کانتنت یک سری مقاله در مورد کلمات کلیدی منتشر شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است نگاهی به مقاله پیدا کردن کلمات کلیدی هم بیندازید.

8 اشتباه خطرناک در انتخاب کلمات کلیدی

• استخراج نکردن صحیح کلمات کلیدی

• تحقیق نکردن درباره نیازها و سوالات مخاطب

• نادیده گرفتن هدف اصلی

• انتخاب کلمات کلیدی را هدر دادن زمان دانستن!

• انتخاب کلمات کلیدی که به مشتریان شما ربطی ندارند

• انتخاب کلمات کلیدی که سختی بالایی دارند

• عدم انتخاب کلمات کلیدی طولانی

• استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط

• توجه نکردن به میزان جستجوی کلمات

• عدم توجه به کلمات کلیدی هم‌خانواده

• عدم ارزیابی کلمات کلیدی

1. استخراج نکردن صحیح کلمات کلیدی

فرآیند انتخاب کلمات کلیدی برای سایت فرآیند سخت و طاقا فرسا است و زمان زیادی را از شما می گیرد مخصوصا اگر این کار برای کل سایت (دسته بندی، وبلاگ و محصولات) انجام دهید.

افراد زیادی با خودشان فکر می کنند که نیازی نیست زمان زیادی را صرف تعیین کلمات کلیدی کنند و با حدسیات خود بالاخره یه سری کلمات را انتخاب می کنند. اما این یه اشتباه محض است.

هیچ دو نفری در دنیا مثل هم فکر نمی کنند. تنها راهی که می‌توانید به تفاوت فکر مخاطبان و مشتریان تان پی ببرید اینکه کلمات کلیدی را تک به تک استخراج کنید و به تحلیل و بررسی آن ها بپردازید.

معمولا خروجی تحقیق کلمات کلیدی لیست بلندی دارد، که باید آن ها را به دقت مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است این لیست را هر چند ماه یک بار آپدیت کنید. چرا که رفتار جستجوی کاربران روز به روز در حال تغییر است.

2. تحقیق نکردن درباره نیازها و سوالات مخاطب

تحقیق نکردن درباره سوالات مخاطبوقتی پروسه تحقیق کلمه کلیدی را شروع کردید باید درباره مخاطبان حوزه کاری خود تحقیق کنید. این که چه نیازهایی دارند، شما چطور می‌توانید آن نیازها را برطرف کنید و …

لازم است بدانید شناخت مشتری و توجه به نیازهای او همواره برای تنظیم استراتژی‌های بازاریابی در اولویت قرار دارد.

شما با بررسی مخاطبان خود متوجه می‌شوید که آن ها دنبال چی هستند و درباره چه موضوعاتی سوال دارند.

در مرحله بعدی باید برای پاسخ دادن به سوالات و نیازهای آنان محتوا تولید کنید. با محتوای ارزشمند باید نیازهای مخاطبان را برطرف کنید، و اعتماد آن ها را به دست آورید.

3. نادیده گرفتن هدف اصلی

هدف کلمه کلیدیهدف اصلی تان از فلان کلمه چیه؟ می‌خواهید محصول بفروشید یا خدمات تان را معرفی کنید چه برنامه ای برای کلمات کلیدی تان دارید؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب کلمات کلیدی سایت باید به آن توجه کنید، هدفی است که پشت انتخاب هر کلمه کلیدی قرار دارد. شما باید یک تصویر واضحی در ذهن تان برای چرایی انتخاب کلمات داشته باشید، در غیر این صورت نمی‌توانید به نتیجه درست برسید.

هدف اصلی موتورهای جستجو، رساندن کاربر به نزدیک‌ترین و دقیق‌ترین نتیجه ممکن است و همواره می‌خواهند یک پاسخ درست به نیازهای کاربر بدهند. اگر شما کلمات کلیدی درستی را انتخاب نکرده باشید، حتی با وجود محتوای ارزشمند، خیلی راحت شما را کنار می‌گذارند.

بنابراین، شما باید ببینید که محتوایی که قصد دارید آن را برای یک کلمه کلیدی خاص منتشر کنید، با آن چیزی که مخاطب به دنبال آن است، هم خوانی دارد یا نه.

بعد از اینکه یک کلمه کلیدی پیدا کردید چند تا سؤال از خودتان بپرسید، آیا این کلمه با انواع نیازها و جستجوهای کاربر هم خوانی دارد؟ آیا می‌تواند انتخاب درستی برای محتوای شما باشد؟ کاربر شما هنگام جستجوی این کلمه به دنبال چه پاسخی است؟ این سؤالات می‌تواند در انتخاب بهترین کلمات کلیدی به شما کمک کنند.

پیشنهاد می کنم مقاله برنامه ریزی کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

4. انتخاب کلمات کلیدی را هدر دادن زمان دانستن!

زمان انتخاب کلمه کلیدی

یه سری از افراد هستند که تحقیق کلمات کلیدی را بی‌ارزش می‌دانند، و از آن به عنوان وقت تلفی یاد می‌کنند. اگر مدیر یک وب‌سایت قصد داشته باشد کسب‌ و کار اینترنتی خودش را توسعه دهد، به‌ هیچ‌وجه نباید درگیر همچین تفکرات اشتباهی شود که انتخاب کلمه کلیدی وقتم را تلف می‌کند!

همانطور که می‌دانید فرآیند پیدا کردن کلمات کلیدی زمان‌بر است و ممکن است در برخی مواقع گیج‌کننده هم باشد، اما به همان میزان که از وقت شما می‌گیرد، برای شما و وب‌سایت تان مفید است.

البته توجه داشته باشید که رتبه بالای سئو سایت تنها مربوط به انتخاب و استفاده از کلمات کلیدی مناسب نیست اما فکرش را کنید که اگر این کلمات را مدنظر خودتان قرار ندهید به این معنا است که شما بدون توجه به خواسته و سلیقه کاربر و بدون اینکه بدانید کاربران چه نیازی دارند و دنبال چی هستند، اقدام به تولید محتوا برای سایت خود می‌کنید، که این موضوع در درازمدت یعنی فاجعه!

پس فکر نکنید که دارید زمان خودتان را از دست می‌دهید در واقع شما دارید از زمان به خوبی استفاده می‌کنید.

5. انتخاب کلمات کلیدی که به مشتریان شما ربطی ندارند

8. استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط

از دیگر اشتباهاتی که باعث ریزش کاربران شما می‌شود، این است که از کلمات کلیدی بی‌ربط استفاده کنید، این موضوع با در نظر گرفتن هدف کلمات کلیدی در ارتباط مستقیم است و اگر شما هدف درستی از انتخاب کلمات کلیدی نداشته باشید، یعنی یک کلمه کلیدی غیر مرتبط به نوشته خود انتخاب کردید.

کلمات کلیدی که روی آن­‌ها هدف­‌گذاری می­‌کنید لازمه همان کلماتی باشد که مشتریان شما برای جستجوهای خود از آن­‌ ها استفاده می­‌کنند.

به بیان ساده، اگر می‌خواهید سایت شما جزء سایت‌های اول برای کاربر نمایش داده شود، باید دقیقاً همان کلمات کلیدی که کاربران جستجو می‌کنید، را در سایت خود قرار دهید.

همیشه سعی کنید از زبان مخاطبانتان استفاده کنید. فرض کنید شما “کفش پاشنه بلند” می­‌فروشید و در بازاریابی خود این کفش­‌ها را “کفش پاشنه بلند” عنوان می­‌کنید. حال آنکه ممکن است افراد عبارت “کفش پاشنه بلند” را هیچ گاه جستجو نکنند و بجای آن از عباراتی مثل “کفش طبی” و یا “کفش پاشنه کوتاه” در جستجوهای خود استفاده کنند، بنابراین نمی‌­توانید روی عبارت “کفش پاشنه بلند” به اندازه عبارات دیگر ذکر شده فروش و ترافیک بدست آورد.

9. توجه نکردن به میزان جستجوی کلمات

جستجوی کلمات کلیدیتوجه نکردن به میزان جستجوی کلمات کلیدی هم یکی دیگر از اشتباهات رایج انتخاب کلمات کلیدی هست. حجم جستجوی کلمه کلیدی یکی از پارامترهای مهم در انتخاب درست کلمات کلیدی محسوب می‌شود.

عموما ما به دنبال کلمات کلیدی می رویم که بیشترین ترافیک و درآمد را برای وب سایتمان به همراه داشته باشد. اگر غیر از این باشه کلمه موردنظر به هیچ دردی نمی خورد.

در مقاله قبلی چندین ابزار مختلف را معرفی کردم که با آن ها می‌توانید حجم دقیق کلمات سرچ شده در گوگل را پیدا کنید.

10. عدم توجه به کلمات کلیدی هم‌خانواده (LSI)

کلمات کلیدی LSI کلماتی هستند که موتورهای جستجو از آنها برای کشف ارتباط بین کلمه و عبارات مختلف استفاده می کنند.

یکی از اشتباهات رایج در انتخاب کلمات کلیدی این است که افراد در محتوای خود فقط از یک کلمه کلیدی خاص استفاده می‌کنند و به سایر کلمات هم‌معنی آن کلمه توجهی نمی کنند.

برای مثال وقتی درباره “ایمیل مارکتینگ چیست” می‌نویسند، از کلمه‌ای مانند “بازاریابی ایمیلی چیست” که معانی مشابه و نزدیکی با “ایمیل مارکتینگ” دارد استفاده نمی‌کنند. این کار در گذشته اهمیت کمی داشت، اما حالا یک اشتباه جدی به حساب می‌آید.

دلیلش هم اینکه گوگل الان توانایی تشخیص کلمات هم‌معنی و هم‌خانواده را دارد و اگر شما از این کلمات در متن خودتان استفاده کنید، از دید گوگل مطلب شما جامع‌ و کاربردی است به همین خاطر اهمیت بیشتری به آن می‌دهد.

11. عدم ارزیابی کلمات کلیدی

ارزیابی کلمات کلیدیاگر می‌خواهید برای یک عبارت کلیدی خاص رتبه ای در نتایج جستجو کسب کنید، بهتر است روند رتبه بندی خود را ارزیابی کنید.

شما باید بدانید که آیا کاربران محتوای شما را در نتایج جستجو پیدا می کنند یا خیر. برای انجام اینکار باید هر از گاهی در موتور جستجوی گوگل دقیقاً کلمه کلیدی تان را سرچ کنید و نتایج را بررسی کنید و ببینید کجای قضیه هستید.

اگر به بررسی جایگاه کلمه کلیدی سایت خود نپردازید و کلمات تان را ارزیابی نکنید، نمی‌توانید بفهمید که آیا باید بر روی کلمات کلیدی سخت سرمایه گذاری کنید یا وقت خود را صرف کلمات کلیدی طولانی کنید.

نتیجه گیری

همانطور که می‌دانید تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل سئو سایت هست. و برای موفقیت در سئو نیاز دارید که کلمات درستی را انتخاب کنید. به همین خاطر باید زمان کافی را به آن اختصاص دهید. امیدوارم از اشتباهاتی که در این مقاله بیان شد، دوری کنید و استراتژی خود را به صورت دقیق پیاده‌سازی نمایید.

شما در انتخاب کلمات کلیدی چه اشتباهاتی را مرتکب شده اید؟

در بخش نظرات همین پست، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. بی‌صبرانه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *