آیدین داریان

آیدین داریان کیست؟ بیوگرافی + داستان باشگاه محتوا

خواندن این مطلب 4 دقیقه زمان میبرد

بروز‌رسانی‌شده در تاریخ 1403/02/24

بعد از معرفی دوره سند استراتژی محتوا تصمیم گرفتیم کمی هم در مورد مدرس آن یعنی آیدین داریان با شما صحبت کنیم.

این مقاله بیوگرافی مختصری از آیدین داریان به همراه داستان رشد باشگاه محتوا است. با ما همراه باشید.

آیدین داریان کیست؟

آیدین یکی از بهترین کارشناسان محتوا در اکوسیستم محتوای ایران است. او به عنوان استراتژیست و بازاریاب محتوا بیش از ۶ سال در زمینه تدریس و خدمات این حوزه کار می‌کند.

تحصیلات و سابقه کاری آیدین داریان

او به واسطه اینکه پدرش سال‌ها در صنعت نفت و گاز بود به سمت مهندسی مکانیک رفت؛ اما به قول خودش هیچ عشقی پشت این تحصیل نبود. آیدین بلافاصله بعد از لیسانس راهی خدمت سربازی شد. بعد از خدمت سربازی به عنوان کارآموز مشغول کار در حوزه مهندسی مکانیک در منطقه عسلویه شد. او می‌گوید این دوران خیلی خوش گذشت!

بعد از ۲ سال آیدین در یک شرکت چندملیتی مشغول و با رویکردهای بین‌المللی آشنا شد. آشنایی او با همکاران ایتالیایی‌اش که در بخش فروش و بازاریابی بودند در ذهن او جرقه‌ای زد تا در مقطع ارشد رشته mba را انتخاب کند.

آیدین کارشناسی ارشدش را در رشته mba گرایش منابع انسانی و در دانشگاه خوارزمی ادامه داد و به صورت رسمی از صنعت وارد حوزه مدیریتی شد. او از همان ابتدای تحصیل در این رشته در بخش فروش شرکتی به نام چارتکس مشغول به کار بود و از این تجربه به عنوان اولین کار حرفه‌ای خود در مارکتینگ یاد می‌کند.

آشنایی با بازاریابی محتوا

آیدین می‌گوید هر چه بیشتر تجربه کسب می‌کردم بیشتر با خودم آشنا می‌شدم. او کم‌کم با دیجیتال مارکتینگ آشنا شد و شروع به یادگیری آن کرد. در حین این آموزش‌ها با واژه content marketing آشنا شد و به قول خودش لایه‌های زندگی‌اش کم‌کم داشت به هسته مرکزی می‌رسید. از مکانیک جامدات تا mba و بازاریابی و فروش و در نهایت بازاریابی محتوا!

شروع به کار در بازاریابی محتوا

آیدین بعد از آشنایی با این حوزه شروع به آموزش دیدن کرد و به عنوان کارشناس تولید محتوای متنی و شبکه‌های اجتماعی استخدام شد. اولین تجربه آیدین در حوزه تولید محتوا در شرکتی به نام کاوش تیم رقم خورد. این روند به خوبی ادامه داشت تا اینکه تعدیل نیرو شرکت کاوش تیم دامن آیدین را گرفت! به قول خودش این اتفاق نقطه فرودش بود و او را به زیر خط فقر ذهنی و پوچی رساند.

اما آیدین این اتفاق را به عنوان بخشی از زندگی پذیرفت و خیلی راحت شغل بعدی‌اش را پیدا کرد. بعد از کاوش تیم آیدین وارد استارتاپی به نام برق‌یار شد. آیدین می‌گوید آن زمان‌ها کسی نمی‌دانست سند استراتژی محتوا چیست و من با کلی تحقیق و بررسی رقبا یک سندی به عنوان استراتژی محتوا برای این مجموعه طراحی کردم و کار را پیش می‌بردم.

اولین جرقه‌های باشگاه محتوا

بعد از ۱.۵ سال کار در برق‌یار آیدین به این فکر افتاد که چرا ما تیم محتوا نداشته باشیم. این سؤال در ذهن آیدین می‌چرخید تا اینکه یک سال بعد باشگاه محتوا راه‌اندازی شد. ایده اولیه این بود: یک سری کارآموز در زمینه محتوا جذب و از بین آنها برای تیم تولید محتوا چند نفر را انتخاب کنیم.

اولین درخواست کارآموز در جابینجا ثبت شد و او در مجموعه برق‌یار شروع کرد به آموزش دادن به ۷ کارآموز! این ایده ابتدا برای استفاده مجموعه برق‌یار عملی شد؛ اما آیدین فکر کرد این کار باید گسترده‌تر شود. همانجا سایت و پیج باشگاه محتوا را راه‌اندازی کرد.

جدی شدن ایده باشگاه محتوا

سال ۹۷ بود که فصل اول فعالیت باشگاه محتوا به عنوان یک آکادمی آموزش و درآمدزایی کارآموز از تولید محتوا به رایگان برای ۱۲ نفر برگزار شد. بعد از برگزاری موفق این فصل آیدین از مجموعه برق‌یار خداحافظی کرد که این تصمیم با شیوع کرونا و قطعی اینترنت و… همزمان بود.

آیدین تصمیمش برای ادامه باشگاه محتوا جدی‌تر شد. فصل دوم باشگاه محتوا با آخرین تجربه کار حضوری آیدین در مجموعه دیدار همراه بود و او بعد از یک ماه فعالیت و تیم سازی در این مجموعه به صورت کامل تمرکزش را روی باشگاه محتوا گذاشت.

فصل دوم باشگاه محتوا این بار پولی و با ۳۶ نفر شروع شد! و این روند صعودی جذب کارآموز تا امروز در ۱۳ فصل ادامه داشته است.

گسترش ایده باشگاه محتوا

هر چه جلوتر می‌رفت کار هم بزرگ‌تر می‌شد و آیدین تصمیم گرفت علاوه بر آکادمی پروژه‌های محتوایی را هم جذب کند. اولین پروژه بزرگی به او و تیمش پیشنهاد شد از طرف اسنپ شاپ بود.

همکاری با کسب‌وکارهای بزرگ به سیستم سازی تیم او کمک کرد و بعد از آن توانست با مجموعه‌های بزرگی مثل پونیشا، اسنپ‌مارکت، کافه‌بازار و… همکاری کند. جالب است بدانید که این همکاری‌ها همه از طریق بازاریابی دهان‌به‌دهان مجموعه‌های بزرگ رخ داده!

موفقیت باشگاه محتوا در سیستم سازی از دید آیدین به خاطر دیدگاه برنامه‌ریزی همسرش است.

خب تا اینجا با بخشی از زندگی کاری آیدین داریان آشنا شدیم و داستان رشد باشگاه محتوا را خواندیم، وقت جمع‌بندی است!

سخن آخر

در این مطلب در مورد زندگی کاری آیدین و روند رشد باشگاه محتوا با هم صحبت کردیم.

تا امروز آیدین داریان کوله باری از تجربه‌هایش که از همکاری با مجموعه‌هایی مثل آکادمی همراه اول، کافه‌بازار، اسنپ‌مارکت و اسنپ اکسپرس، فلای تودی، اسنپ شاپ، ویزادپلت، یک پی و… بدست آورده را در باشگاه محتوا به دیگران یاد می‌دهد و به افراد کمک می‌کند تا یک بازاریاب یا استراتژیست محتوا شوند.

علاوه بر این آیدین در پیج اینستاگرام، پادکست مسیر محتوا و کانال یوتیوبش در مورد محتوا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

راه‌های ارتباطی با آیدین داریان:

سایت: https://mohtava.club

لینکدین: https://www.linkedin.com/in/aydindaryan

کانال تلگرام: https://t.me/brandupp

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *